Grodzisk Mazowiecki: szpital skarży do sądu wyniki konkursu na ratownictwo

Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim złożył skargę administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą rozstrzygnięcia konkursu na ratownictwo medyczne.

Przypomnijmy, iż dyrekcja Szpitala Zachodniego domagała się ponownego rozpisania konkursu na ratownictwo medyczne z powodu - jak uznała - błędów w kodowaniu, jakich dopatrzyła się w wojewódzkim planie ratownictwa medycznego.

Lecznica zarejestrowała placówkę w Brwinowie, wpisała ją do oferty konkursowej i zakupiła sprzęt. 
Tę nazwę miejscowości podawał wojewódzki plan ratownictwa medycznego. Oprócz nazwy miejscowości plan zawiera też jednak specjalny kod - teryt...

Okazało się, że ów teryt (zaczerpnięty z rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju prowadzonego przez GUS) przypisany w planie wojewódzkim ratownictwa medycznego miastu Brwinów, nie należy do miasta. Faktycznie dotyczy obszaru wiejskiego, a co za tym idzie kilkunastu miejscowości, które znajdują się na tym obszarze.

Konkurent i zwycięzca konkursu Pogotowie Ratunkowe Riemer wskazał jako miejsca stacjonowania karetki miejscowości Paprotnia i Otrębusy (na obszarze wiejskim) opierając się na terycie; szpital w Grodzisku Mazowieckim oparł swoje konkursowe zgłoszenie na nazwie miejscowości - w planie ratownictwa stało: Brwinów.

Dyrekcja Szpitala Zachodniego uznała więc, że w planie ratownictwa jest pomyłka. Interweniowała w Ministerstwie Zdrowia.

Resort zdrowia odpowiadając na wątpliwości dotyczące zapisów kodów teryt jeszcze pod koniec lipca br. przekazał do wszystkich wojewodów wyjaśnienia w tej sprawie. Odpowiadający na wątpliwości wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że w przypadku pojawienia się rozbieżności w planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w sytuacji wpisania mylnego terytu istnieje możliwość jego korekty w procesie aneksowania planu.

Aktualnie na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego widnieje zmieniony plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego w którym zmieniono nazwy wskazywanych miejscowości: Brwinów na Otrębusy oraz Teresin na Paprotnię.

Nie zgadzając się z wynikami konkursu na ratownictwo medyczne Szpital Zachodni w lipcu br. odwołał się w tej sprawie do prezesa NFZ. Pod koniec października placówka otrzymała odpowiedź.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH