Grecja: cięcia wydatków na opiekę psychiatryczną, protest pracowników

Kilkuset pracowników opieki psychiatrycznej protestowało w piątek (23 września) w Atenach przed siedzibą ministerstwa finansów przeciwko cięciom budżetowym i kadrowym.

Według nich uniemożliwią one opanowanie kryzysu zdrowia psychicznego wywołanego widmem bankructwa Grecji.

W tym tygodniu rząd zapowiedział, że w ramach cięć budżetowych, których przeprowadzenie jest warunkiem udzielenia Grecji pomocy przez międzynarodowych kredytodawców, 10 proc. personelu placówek opieki psychiatrycznej zostanie najprawdopodobniej zawieszonych w czynnościach, otrzymując zmniejszone świadczenia. Takie zawieszenie w pracy na rok pracowników budżetówki dotyczy łącznie 30 tys. ludzi.

W piątek ponad 500 osób wykrzykując "Wyprzedaliście system opieki zdrowotnej, teraz sprzedajcie własne matki" przeszło w pokojowym, antyrządowym marszu.

Menelaos Teodorulakis, szef zawodowego stowarzyszenia pracowników opieki psychiatrycznej, powiedział agencji AP, że od końca 2009 roku, kiedy zaczął się kryzys, finansowanie programów ochrony zdrowia psychicznego na poziomie społeczności lokalnych zostało zredukowane o połowę.

- Finansowanie szpitali psychiatrycznej nadal jest, wyschło jednak finansowanie programów dla pacjentów psychiatrycznych poza zakładami zamkniętymi. Jeśli będzie tak nadal, będziemy zmuszeni ponownie przyjąć do szpitali część ludzi, którzy mogą funkcjonować poza nimi - powiedział.

- Zapewniamy opiekę 1500 pacjentom hospitalizowanym i 35 tys. osób, które potrzebują pomocy psychiatrycznej w systemie otwartym. W tej sytuacji trzeba będzie te usługi zredukować - dodał.

Grecki rząd stara się przeprowadzić ostre cięcia w tegorocznych wydatkach na opiekę zdrowotną: wydatki na ten cel, początkowo planowane na 7 mld euro, ma ograniczyć do 5,6 mld.

Chociaż ogólnie do tej pory kolejne redukcje i ciecia omijały personel opieki zdrowotnej, ostrzejsze przedsięwzięcia oszczędnościowe ogłoszone w tym tygodniu przez rząd dotkną pracowników opieki psychiatrycznej i programów rehabilitacji narkomanów. Tych pierwszych jest obecnie 3050, a drugich - 1200. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH