Gostynin: Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej czeka na pierwszego pacjenta

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie na Mazowszu przygotowany jest na przyjęcie Mariusza Trynkiewicza, zabójcy czterech nastolatków. Mężczyzna ma być pod obserwacją psychiatryczną. Pod warunkiem że wyśle go tam sąd.

W ośrodku powołanym na mocy ustawy, która wejdzie w życie 22 stycznia, dotyczącej przymusowego izolowania osób, których resocjalizacja w więziennych murach nie przyniosła efektu i po wyjściu na wolność stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa, został utworzony tzw. Ośrodek Terapii Zachowań Dyssocjalnych. Pierwszym pacjentem ośrodka w Gostyninie ma być właśnie Mariusz Trynkiewicz, któremu 11 lutego kończy się kara 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców w 1988 r.

Do ośrodka w Gostyninie Trynkiewicza będzie mógł skierować tylko sąd. A sąd całą procedurę rozpocznie najwcześniej 22 stycznia. Dopiero wtedy dyrekcja rzeszowskiego więzienia będzie mogła wysłać wniosek o skierowanie Trynkiewicza na przymusową izolację.

Sąd przed wydaniem decyzji powoła biegłych psychiatrów, którzy zdecydują o jego dalszym losie. Trynkiewicz w Gostyninie pod obserwacją będzie mógł być cztery tygodnie. Ministerstwo Zdrowia, któremu podlega ośrodek w Gostyninie, już otrzymało zgłoszenie na przyjęcie jednego pacjenta, ale jego nazwiska nie zdradza. Wiadomo jednak, że będzie nim właśnie Mariusz Trynkiewicz.

Zakład karny nie potwierdza również, że dostał już opinie swoich psychologów na temat Trynkiewicza. Ma z nich wynikać, że "szatan z Piotrkowa" jest osobą "stwarzająca zagrożenie", co jest podstawą do rozpoczęcia procedury przymusowej izolacji.

Jest też scenariusz, by Trynkiewicza na obserwację psychiatryczną skierować przed 11 lutego. Trwająca cztery tygodnie obserwacja nie byłaby wliczana do czasu, który dzieli go od wyjścia na wolność. Jeżeli wróci do zakładu karnego, termin 11 lutego może być już nieaktualny.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH