Gorzów Wlkp.: ruszyły dyżury Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego Na razie całodobowe dyżury są pełnione w czterech bazach HEMS w kraju Fot. Archiwum

Gorzów Wlkp. dołączył do miast ze stałą bazą HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Jest ona zlokalizowana w sąsiedztwie szpitala wojewódzkiego. Na razie dysponuje tymczasową infrastrukturą. Oddanie docelowej jest planowane na połowę 2018 r.

We wtorek (22 listopada), m.in. z udziałem wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza, zainaugurowano dyżury załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w tym mieście.

Po uruchomieniu lotów z Gorzowa Wlkp. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zwiększyło do 19 liczbę stałych baz HEMS.

W gorzowskiej bazie załogi będą dyżurować codziennie od wschodu do zachodu słońca (jednak nie wcześniej niż od godziny 7:00 i nie dłużej niż do godziny 20:00). Na pytanie PAP czy jest szansa by dyżury były całodobowe wiceminister odpowiedział, że zależy to przede wszystkim od potrzeb. Dodał, że na razie całodobowe dyżury są pełnione w czterech bazach HEMS w kraju.

Uruchomiona we wtorek baza w Gorzowie Wlkp. jest bazą tymczasową. Jej elementami są: namiot na śmigłowiec, płyta przedhangarowa, miejsce postoju śmigłowca, cysterna i pomieszczenia operacyjne w zabudowie kontenerowej. Jej budowa została sfinansowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR). To jedyna w kraju baza HEMS znajdująca się bezpośrednio w sąsiedztwie szpitala.

- Ten rejon Polski Zachodniej był białą plamą. Przylatywały tu śmigłowce ze Szczecina, Zielonej Góry, Poznania, ale czas dotarcia wielokrotnie przekraczał 20-30 minut - mówił PAP dyrektor LPR Robert Gałązkowski.

Baza tymczasowa będzie działać do czasu rozpoczęcia działalności przez bazę docelową, tj. do połowy 2018 r. Inwestycję wspólnie sfinansują: samorząd województwa lubuskiego i miasto Gorzów. Ma ona kosztować ok. 6 mln zł.

W jej ramach powstanie budynek o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych, w skład którego wejdą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.

Roczne utrzymanie bazy to koszt 3 mln zł. Pieniądze te pochodzą z budżetu LPR będącego jednostką Ministerstwa Zdrowia.

Baza w Gorzowie Wlkp. jest jedną z czterech, które w listopadzie tego roku powstaną w nowych lokalizacjach w Polsce. Kilka dni wcześniej została otwarta baza w Ostrowie Wlkp., dwie kolejne - w Opolu i Sokołowie Podlaskim rozpoczną pracę do końca miesiąca. Po ich otwarciu LPR będzie posiadało 21 stałych baz HEMS.

- Efektem powstania nowych baz jest zwiększenie dostępności do Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które nie były pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym. Pozwoli to skrócić czas dotarcia do nagłego zdarzenia oraz rozszerzyć zasięg działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego - wskazała rzecznik LPR Justyna Sochacka.

Skład załogi śmigłowca ratunkowego to: pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz. W bazie pracuje także mechanik.

Uruchomienie nowych baz HEMS było możliwe dzięki realizowanemu od 2015 r. projektowi unijnemu, w ramach którego na potrzeby LPR kupiono cztery nowe śmigłowce Eurocopter EC-135. Cena jednego śmigłowca to ok. 28,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH