Gorzów Wlkp.: bezpłatne badania anty-HCV dla 200 mieszkańców Celem kampanii "Nie daj się zaskoczyć" jest podniesienie wiedzy Polaków na temat wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu B i C. Fot. Archiwum

Bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. organizuje Fundacja "Gwiazda Nadziei". Akcja związana jest z inauguracją kampanii "Nie daj się zaskoczyć" i przypadającym 28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby. Tego dnia może z nich skorzystać 200 osób.

Celem kampanii jest podniesienie wiedzy Polaków na temat wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

- W ramach kampanii powstaną spoty edukacyjne z udziałem polskich aktorów oraz ulotki i plakaty edukacyjne. Najważniejszym przekazem jest zwrócenie uwagi Polaków na drogi zakażenia WZW, a także możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań diagnostycznych - powiedziała Karina Józef z Fundacji "Gwiazda Nadziei".

W tym roku z organizowanych przez Fundację akcji bezpłatnych badań anty-HCV będzie mogło skorzystać łącznie 4,5 tys. osób z 16 polskich miast. Odbiorcy kampanii poznają także drogi zakażenia HCV oraz dowiedzą się, jakie mogą być objawy i konsekwencje nieleczenia rozwijającej się choroby, której pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po 20-30 latach od zakażenia.

- Do zakażenia wystarczy kropla krwi. Każda sytuacja, w której może dojść do skaleczenia, kontaktu naszej krwi z np. źle wysterylizowanymi narzędziami, stanowi zagrożenie. Stąd profilaktyka oraz diagnostyka są tak ważne - powiedziała prezes Fundacji Barbara Pepke.

Problem ten dostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w. podjęła pracę nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby. W czerwcu tego roku Polska wraz ze 192 państwami poparła dokument, którego głównym założeniem jest eliminacja wirusów HBV i HCV do 2030 roku.

28 lipca br. w Gorzowie Wlkp. z bezpłatnych testów będzie można skorzystać w punktach przy ul. Piłsudskiego 15 (7:00-18:00), Warszawskiej 6 (7:00-12:00) i Matejki 45a/1 (7:00-12:00).

Dla osób z pozytywnym wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka - badanie HCV RNA, które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20 proc. osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.

Szacuje się, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Fundacja "Gwiazda Nadziei" od kilku lat organizuje Światowy Dzień WZW w naszym kraju, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie zakażeń i zachęcać do diagnostyki.

- Światowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne co pozostało nam do zrobienia, to wykrycie wirusa. Zachęcam zatem - badajmy się - dodała Pepke.

Fundacja "Gwiazda Nadziei" powstała w 2007 r. w Katowicach. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH