Gorzów Wielkopolski: sanepid podsumował wakacje

W ocenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim, większość organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w województwie lubuskim (88 proc. skontrolowanych turnusów) zapewniła uczestnikom właściwe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

Stwierdzane przez inspektorów sanitarnych uchybienia i nieprawidłowości były przez organizatorów - w miarę możliwości - usuwane w trakcie lub zaraz po kontroli.

Przeprowadzono 205 kontroli miejsc wypoczynku letniego dzieci i młodzieży - skontrolowano 189 turnusów (56 proc. zarejestrowanych), na których wypoczywało ponad dziesięć tysięcy dzieci i młodzieży.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami i uchybieniami wydano 37 decyzji administracyjnych oraz nałożono 16 mandatów karnych na łączną kwotę 3 550 zł.

Rozpatrzono trzy wnioski o interwencję od rodziców i opiekunów w sprawie uchybień w miejscach wypoczynku. Na podstawie przeprowadzonych kontroli jako zasadne uznano jedno zgłoszenie, które dotyczyło braku dokumentacji do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu kuchni.

Odnotowano 1 turnus tzw. "dziki", tj. taki, w którym organizator nie dopełnił czynności rejestracyjnych w Kuratorium Oświaty.

Organizatorzy zapewnili dzieciom i młodzieży przebywającej w miejscach wypoczynku opiekę medyczną, która sprawowana była przez pielęgniarki lub ratowników medycznych, w nagłych wypadkach korzystano z miejscowych placówek ochrony zdrowia.

Odnotowano 19 przypadków zachorowań (przeziębienia, angina, bóle brzucha, gardła, omdlenia), 38 wypadków i urazów (skaleczenia, rany cięte, stłuczenia, skręcenia, złamania, obrzęki, reakcja alergiczna, zadławienie) oraz 7 przypadków hospitalizacji z powodów omdlenia, gorączki, zwichnięcia rzepki kolanowej oraz dolegliwości żołądkowych. Nie zanotowano zatruć pokarmowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH