Gorzów Wielkopolski: nie chcą chorych dzieci w przedszkolach

Niektóre przedszkola w Gorzowie Wielkopolskim nie chcą przyjmować dzieci z przewlekłymi chorobami, m.in. chorych na cukrzycę. W przedszkolu nie ma im kto podawać leków.

Sygnały o takich problemach trafiały do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Gazeta Wyborcza przypomina, że w 2009 r. powołano specjalny zespół ds. dyskryminacji dzieci przewlekle chorych.

Wypracował on nową interpretację przepisów dotyczących tego, kto może podawać leki dzieciom. Ustalono, że aby dziecko przewlekle chore mogło chodzić do przedszkola, wystarczy, że rodzice uzyskają zgodę od lekarza i przedstawią ją w placówce.

Jednak w praktyce antydyskryminacyjne rozwiązania nie działają. Niewielu nauczycieli chce się opiekować dzieckiem przewlekle chorym, a pielęgniarek w przedszkolach nie ma.

Jakub Derech-Krzycki, przewodniczący komisji oświaty w gorzowskiej radzie miasta, zamierza wywołać w mieście dyskusję na ten temat.

– Chciałbym, żeby radni zajęli się tym problemem na jednym z pierwszych posiedzeń – wyjasnia portalowi rynekzdrowia.pl radny Derech-Krzycki.

Jego zdaniem, należy ustalić, jaki jest stan prawny, gdyż wielu pracowników przedszkoli nie zna przepisów. – Nie wiedzą, że mają prawo podawania leków.

Z obserwacji radnego wynika ponadto, że kwestia podawania insuliny dzieciom z cukrzycą, przynajmniej w Gorzowie Wielkopolskim, nie jest największym problemem.

– Większym zmartwieniem pracowników przedszkoli jest konieczność zapewnienia maluchom z różnymi chorobami odpowiedniej diety. Rodzice sami dostarczają właściwe wyżywienie, ale Sanepid może w końcu zareagować, bo nie chodzi o jednostkowe przypadki.

Przewlekle chorych dzieci w wieku przedszkolnym jest coraz więcej, a jasnych wskazówek dla dyrekcji przedszkoli nie ma. Najprostszym rozwiązaniem bywa nieprzyjęcie chorego malucha do przedszkola.

Gazeta Wyborcza informuje, że Bożena Sławiak, lubuska posłanka PO, która jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, złożyła w tej sprawie interpelację: do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia oraz pełnomocnika rządu ds. równości. Zapytała, jak zamierzają w praktyce rozwiązać ten problem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH