Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-09-2018 20:40

Gorzów Wielkopolski: Hospicjum św. Kamila działa już ćwierć wieku

W ten weekend gorzowskie Hospicjum św. Kamila obchodziło 25-lecie. Powstało w 1993 r. jako dzieło kilku zapaleńców. Początkowo ksiądz, lekarz, pielęgniarka i wolontariusz odwiedzali cierpiących w ich domach. Później miasto przekazało na potrzeby hospicjum dawny żłobek przy ul. Stilonowej, gdzie mieści się do dziś.

Chorzy w Hospicjum św. Kamila są otoczeni kompleksową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, ale także psychologiczną i duchową. Fot. Fotolia

Jak podaje Gazeta Wyborcza, obecnie hospicjum prowadzi opiekę stacjonarną z 13 łóżkami, Hospicjum Domowe, pod którego opieką co miesiąc jest ok. 60 chorych, a także Hospicjum Domowe dla Dzieci ''Oskara i Róży''. Jest też dział rehabilitacji i dział pobytu dziennego, który zajmuje się codziennie blisko 20 pensjonariuszami.

Chorzy znajdują w hospicjum kompleksową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, ale także psychologiczną i duchową. Hospicjum otacza opieką nie tylko chorych, ale także ich bliskich, również po śmierci. Temu służą świetlice Jaskółka dla osieroconych dzieci pacjentów hospicjum.

Od swojego powstania Hospicjum św. Kamila pomagało aż 12 tys. chorym na choroby nowotworowe, a łącznie z pomocy placówki skorzystało 60 tys. potrzebujących.

Więcej: www.gorzow.wyborcza.pl