PAP/ Rynek Zdrowia | 11-01-2009 18:28

Godz. 18:00: Fundacja WOŚP zebrała już prawie 6 mln zł

Do godziny 18-tej w ramach XVII Finału zebrano już niemal 6 mln zł. - Pokazaliśmy światu, że kryzys społeczny jest daleko od nas. Podchodzą do nas ludzie, którzy skorzystali ze sprzętu zakupionego przez naszą Fundację i to są bardzo wzruszające spotkania - powiedział Jerzy Owsiak.

Podkreślił, że całkowita kwota, jaką udało się zebrać będzie znana dopiero pod koniec lutego, kiedy Fundacja rozliczy się z MSWiA. Zaznaczył, że podawane przed końcem lutego dane nie będą pełne.

Prof. Bogdan Maruszewski, szef oddziału kardiochirurgii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka podkreślił, że takie akcje jak finał WOŚP dokonują zmiany w świadomości rodziców, którzy wiedzą, że mogą żądać badań dla swoich dzieci w przypadku podejrzenia poważnej choroby. Podkreślił jednak, że WOŚP nie zrealizuje w pełni swoich celów bez pomocy polityków, którzy decydują o finansowaniu służby zdrowia.

Głównym celem zbiórki prowadzonej podczas tegorocznego Finału jest diagnostyka nowotworowa u dzieci. Fundacja WOŚP chce, aby w całym kraju powstały ośrodki wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki, do których dostęp powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy.

WOŚP chciałaby także, jeśli pozwolą na to zebrane środki, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.

Przez 17 lat działalności Fundacja WOŚP kupiła dla wszystkich oddziałów szpitalnych w całym kraju, gdzie leczone są dzieci, ponad 74 tys. urządzeń medycznych za ponad 100 mln dolarów. Oznacza to, że statystycznie, każdego dnia do polskiego szpitala trafiają cztery urządzenia kupione przez WOŚP.