Gliwice: zostanie wdrożony system teleonkologii

Każdy lekarz z woj. śląskiego, którego pacjent wymaga konsultacji onkologicznej, będzie mógł na bieżąco skontaktować się ze specjalistą z Centrum Onkologii w Gliwicach.

Założenia Teleonkologii Śląskiej, która - w postaci sieci informatycznej - docelowo ma objąć wszystkie ośrodki medyczne - przedstawił w środę (7 kwietnia) dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, prof. Bogusław Maciejewski. System najpierw będzie testowany w instytucie, potem ma rozszerzyć się na inne placówki.

Teleonkologia ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności diagnozowania nowotworów i wczesnego ich wykrywania. Chodzi także o to, by pacjent z podejrzeniem nowotworu jak najszybciej mógł rozpocząć profesjonalną diagnostykę i podjąć najbardziej optymalne leczenie.

Zdaniem prof. Maciejewskiego, system może odegrać kluczową rolę w zwiększeniu rozpoznawalności nowotworów i szybkim rozpoczęciu leczenia. Praktyka wskazuje, że obecnie lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią właściwie pokierować chorymi, u których podejrzewają nowotwór, lub posługują się starym, dziś bardzo często nieaktualnym, schematem leczenia: najpierw operacja chirurgiczna, potem radioterapia i chemioterapia. Tymczasem do planowania leczenia niezbędna jest diagnostyka onkologiczna.

Według profesora, komputerowa sieć teleonkologiczna powinna stać się elementem tzw. onkologii teragnostycznej, czyli łączącej wiedzę specjalistów różnych dziedzin dla lepszego diagnozowania i skuteczniejszego leczenia pacjentów z nowotworami.

Onkologia teragnostyczna to zindywidualizowane, wielodyscyplinarne leczenie chorych na raka. Uczestniczą w nim onkolodzy różnych specjalności, począwszy od diagnostów, poprzez chirurgów, radioterapeutów, onkologów klinicznych, patologów i biologów molekularnych, którzy wspólnie decydują o tym, jaka ma być kolejność optymalnych metod leczenia.

– W drodze takich szerokich konsultacji wybiera się niejako scenariusz leczenia poszczególnego chorego. Mniejsze znaczenie ma to, gdzie chory będzie realizował poszczególne akty tego scenariusza, natomiast ważna jest jakość wykonania poszczególnych procedur – dodał prof. Maciejewski.

Jego zdaniem, w onkologii takie podejście do pacjenta ma kapitalne znaczenie, bo każdy zmarnowany dzień zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Dlatego - jak podkreślał profesor - tak ważna jest współpraca onkologów z całym środowiskiem medycznym, w czym pomóc ma także teleonkologia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH