Gliwice: sukcesy w chirurgii rekonstrukcyjnej

Język odtworzony z uda, nos z fragmentów małżowiny usznej i przedramienia - to nie science fiction, ale operacje rekonstrukcyjne, przeprowadzone już z sukcesami w Centrum Onkologii w Gliwicach u pacjentów, u których leczenie nowotworów wiąże się z drastycznym okaleczeniem.

Gliwicki instytut jest w Polsce liderem w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej. Od 2001 r. przeprowadzono tam już tysiące takich zabiegów, w tym ponad tysiąc najtrudniejszych – z wykorzystaniem technik mikronaczyniowych, wymagających pracochłonnego łączenia żył i tętnic o średnicy ok. 2 mm.

– Przede wszystkim medycyna rekonstrukcyjna umożliwia przeprowadzanie w leczeniu onkologicznym radykalnych zabiegów. Ich granicami są bowiem możliwości odtworzenia struktur, bez których żyć się nie da. Te operacje umożliwiają powrót do normalnej funkcji danego narządu i wyglądu, kluczowego dla społecznego odbioru człowieka – powiedział PAP zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii, prof. Adam Maciejewski.

Rocznie zespół kliniki wykonuje ok. 200 operacji z wykorzystaniem technik mikronaczyniowych. W 65-70 proc. to rekonstrukcje w rejonie głowy i szyi, 20 proc. – rekonstrukcje piersi, pozostałe 10-15 proc. przeprowadza się w obrębie tułowia, kończyn, ściany klatki piersiowej.

100 kolejnych operacji w roku to mniej skomplikowane zabiegi przy wykorzystaniu przesuniętych lub rotacyjnych płatów tkanek, bez konieczności łączenia tętnic i żył – w miejsce ubytku przemieszcza się tkankę z bezpośredniego sąsiedztwa.

Do najnowszych osiągnięć gliwickich lekarzy należą rekonstrukcje w zakresie środkowego piętra twarzy, czyli rejonu między dolnym brzegiem oczodołu a górną wargą. To przede wszystkim bardzo oczekiwane przez pacjentów operacje odtworzenia nosa. Przeprowadzono ich już kilkadziesiąt, w tym kilkanaście wykonano z zastosowaniem wolnych płatów małżowin usznych łączonych z płatami promieniowymi z przedramion.

– Pozwalają one na powrót nosowego toru oddychania. Zapewniają też bardzo dobry efekt estetyczny, w bardzo dużym stopniu odtwarzają wygląd zewnętrzny – wyjaśnił prof. Maciejewski.

W Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej przeprowadzono także ponad 100 udanych zabiegów rekonstrukcji żuchwy przy pomocy płatów kostnych pobranych z podudzia lub biodra, u kilkunastu chorych następnie wszczepiono tytanowe implanty zębowe. – To już w pełni zamknięta rekonstrukcja po resekcji rozległych nowotworów dolnego piętra twarzy – wyjaśnił Adam Maciejewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH