Gliwice: ponad 1000 transplantacji szpiku w ciągu pięciu lat Gliwice: ponad 1000 transplantacji szpiku w ciągu pięciu lat. Fot. Archiwum

Ponad 1000 zabiegów transplantacji szpiku przeprowadzono w ciągu pięciu lat w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskie-Curie w Gliwicach - poinformowano podczas poniedziałkowej (5 października) konferencji w placówce.

- Liczba oczywiście robi wrażenie - to jedna z największych aktywności w zakresie przeszczepiania szpiku w Europie - powiedział prof. Sebastian Giebel z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.

W Gliwicach pierwsza transplantacja szpiku odbyła się w kwietniu 2010 r.; w ciągu całego roku przeprowadzono ok. 40 transplantacji autologicznych, w 2011 r. było ich już prawie 160. W 2012 r. rozpoczęto przeprowadzanie transplantacji allogenicznych zarówno od dawców rodzinnych, jak i niespokrewnionych, a w 2014 r. wykonano pierwszą transplantację od dawcy haploidentycznego, czyli tylko w połowie zgodnego w zakresie antygenów, takim dawcą może być matka, ojciec czy rodzeństwo.

- Do niedawna takie transplantacje były uważane za skrajnie niebezpieczne i stosowano je tylko w sytuacjach ekstremalnych. W tej chwili mamy dostęp do nowych technik przygotowania tych chorych, prowadzenia takich transplantacji. W sytuacji, kiedy nie mamy idealnie dobranego dawcy, coraz śmielej sięgamy właśnie po ten wariant - wyjaśnił prof. Giebel.

Oprócz przeprowadzania operacji placówka zajmuje się również pobieraniem komórek od dawców niespokrewnionych, które trafiają do ośrodków na całym świecie m.in. do krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Australii.

Poniedziałkowe Spotkanie Pacjentów i Konferencja pn. "1000 Transplantacji Szpiku i 2 Transplantacje Twarzy w Gliwicach" było okazją do popularyzacji metod transplantacji jako form leczenia niezbędnych we współczesnej medycynie. To właśnie specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii przygotowywali do operacji dwoje pacjentów, którym w tym samym szpitalu w 2013 r. przeszczepiono twarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH