Kartę obdukcji dziecka molestowanego oraz zasady badania i leczenia osób nieletnich opracowali śląscy ginekolodzy. Dokumenty zostały włączone do rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) postępowania w takich przypadkach.


Nad kartą i rekomendacjami pracowali w ub. roku eksperci PTG pod kierunkiem prof. Violetty Skrzypulec z Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚlUM). Rezultaty ich pracy przedstawiono we wtorek w Katowicach podczas konferencji adresowanej do śląskich wychowawców i pedagogów – podaje PAP i portal onet.pl.

Prof. Skrzypulec mówiła we wtorek, że wytyczne przygotowano zgodnie z założeniami, by wykorzystywane dzieci były badane i wypytywane o traumatyczne dla nich przeżycie tylko raz i otrzymywały wtedy kompleksową pomoc lekarską, w tym psychoterapeutyczną, a jednocześnie zbierany był kompletny materiał dowodowy dla prokuratury.

Jak podkreślają specjaliści PTG, powołując się na szacunkowe dane Komitetu Ochrony Praw Dziecka, w Polsce co piąta dziewczynka i co piętnasty chłopiec poniżej 15. roku życia doświadcza różnych form nadużycia seksualnego. Większość ofiar zna przy tym sprawców nadużyć seksualnych, a około 14-20 proc. aktów przemocy dokonuje się wewnątrz rodziny.

Eksperci wskazują m.in., że w razie podejrzenia wykorzystania seksualnego dziewczynki obdukcji powinien dokonać położnik- ginekolog; a w przypadku chłopca - chirurg dziecięcy z położnikiem- ginekologiem. Podejrzenie molestowania jest przy tym sytuacją, kiedy lekarze mogą działać w warunkach wyższej konieczności - naruszając inne procedury.

Chodzi np. o wymagane prawem uzyskanie zgody opiekunów prawnych dziecka na przeprowadzenie badań i leczenie w przypadku gdyby wynikająca z tego zwłoka mogłaby zagrażać życiu lub zdrowiu, ale też utratą dowodów. Lekarze też - zgodnie z prawem - muszą powiadomić o każdym przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego policję i prokuraturę, a także opiekunów, jeśli dziecko trafia do szpitala bez nich.

W takich przypadkach dzieci powinny być przyjmowane przez lekarzy bezzwłocznie, a badanie powinno odbywać się w pomieszczeniu ustronnym - z zachowaniem ich prywatności i intymności. Lekarzowi powinna towarzyszyć osoba asystująca, np. pielęgniarka oraz zaufana osoba wskazana przez dziecko, np. matka lub siostra.

Analizę medyczno-sądową wykorzystywanego dziecka należy przeprowadzić przed upływem trzeciej doby od aktu seksualnego; im wcześniej nastąpi badanie i pobranie próbek, tym większe prawdopodobieństwo dokumentacji dowodów. Obecnie nawet u 60 proc. zgwałconych dzieci nie udaje się wykryć śladów uszkodzeń układu moczowo-płciowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH