
Wcześniejsze badania wykazały, że gęstość mineralna kości (BMD - bone mineral density) jest u chorych na hemofilię zmniejszona w stosunku do populacji ogólnej.
W styczniu 2014 roku opublikowano wyniki badania klinicznego prowadzonego w USA, w którym po raz pierwszy oceniono czynniki ryzyka obniżenia BMD u chorych na hemofilię > 25 roku życia oraz wskazania do wykonywania badań przesiewowych w kierunku osteoporozy w tej grupie chorych.
Ryzyko osteoporozy w populacji chorych na hemofilię jest coraz większe w miarę zwiększania długości życia pacjentów. Uznane czynniki ryzyka osteoporozy obejmują małą masę ciała, choroby towarzyszące, dietę, siedzący tryb życia, palenie tytoniu oraz duże spożycie alkoholu (> 2 drinki dziennie). W opublikowanych do tej pory badaniach sugerowano, że artropatia hemofilowa może sprzyjać obniżeniu BMD, być może na skutek zmniejszonej aktywności fizycznej i/lub aktywacji osteoklastów w wyniku krwawień do stawów.
Wśród chorób towarzyszących u chorych na hemofilię osteoporozie może sprzyjać zakażenie wirusem HCV oraz wirusem HIV. Zalecenia ekspertów dotyczące osteoporozy w populacji ogólnej wskazują na konieczność wykonywania badań przesiewowych u mężczyzn powyżej 70 roku życia niezależnie od czynników ryzyka oraz u mężczyzn w wieku 50-69 lat w obecności czynników ryzyka. Jedno z czterech towarzystw naukowych, które wydały wytyczne postępowania w osteoporozie, wymienia hemofilię jako chorobę towarzyszącą sprzyjającą osteoporozie, jednak nie podaje jasnych zaleceń dotyczących badań przesiewowych.
Autorzy pracy zaprojektowali przekrojowe badanie kliniczne w populacji dorosłych chorych na hemofilię A i B, którego celem było stwierdzenie, czy artropatia hemofilowa jest niezależnym czynnikiem ryzyka obniżenia BMD, oraz określenie, którzy chorzy na hemofilię odniosą korzyść z badań przesiewowych. W okresie 04.2010-09.2011 zrekrutowali 88 chorych na hemofilię A lub B o medianie wieku 41 lat, w większości razy białej (66%). Większość chorych cierpiała na hemofilię A (81%), 41% pacjentów miało ciężką postać hemofilii, nieliczni mieli stwierdzony inhibitor cz. VIII lub IX (5 osób). Profilaktycznie leczonych było 20 osób (23%). Chorobę wątroby na tle zakażenia wirusem HCV lub HBV stwierdzono u 56% osób, a zakażenie wirusem HIV u 30%.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- 20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- 20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- 19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- 19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 18:02 Kardiolodzy: skuteczne leczenie wymaga nakładów i dostępu do nowych terapii
- 17:21 Protestujący w Sejmie: będziemy walczyć o godne życie naszych dzieci
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych