Gęstość mineralna kości u chorych na hemofilię

Wcześniejsze badania wykazały, że gęstość mineralna kości (BMD - bone mineral density) jest u chorych na hemofilię zmniejszona w stosunku do populacji ogólnej.

W styczniu 2014 roku opublikowano wyniki badania klinicznego prowadzonego w USA, w którym po raz pierwszy oceniono czynniki ryzyka obniżenia BMD u chorych na hemofilię > 25 roku życia oraz wskazania do wykonywania badań przesiewowych w kierunku osteoporozy w tej grupie chorych.

Ryzyko osteoporozy w populacji chorych na hemofilię jest coraz większe w miarę zwiększania długości życia pacjentów. Uznane czynniki ryzyka osteoporozy obejmują małą masę ciała, choroby towarzyszące, dietę, siedzący tryb życia, palenie tytoniu oraz duże spożycie alkoholu (> 2 drinki dziennie). W opublikowanych do tej pory badaniach sugerowano, że artropatia hemofilowa może sprzyjać obniżeniu BMD, być może na skutek zmniejszonej aktywności fizycznej i/lub aktywacji osteoklastów w wyniku krwawień do stawów.

Wśród chorób towarzyszących u chorych na hemofilię osteoporozie może sprzyjać zakażenie wirusem HCV oraz wirusem HIV. Zalecenia ekspertów dotyczące osteoporozy w populacji ogólnej wskazują na konieczność wykonywania badań przesiewowych u mężczyzn powyżej 70 roku życia niezależnie od czynników ryzyka oraz u mężczyzn w wieku 50-69 lat w obecności czynników ryzyka. Jedno z czterech towarzystw naukowych, które wydały wytyczne postępowania w osteoporozie, wymienia hemofilię jako chorobę towarzyszącą sprzyjającą osteoporozie, jednak nie podaje jasnych zaleceń dotyczących badań przesiewowych.

Autorzy pracy zaprojektowali przekrojowe badanie kliniczne w populacji dorosłych chorych na hemofilię A i B, którego celem było stwierdzenie, czy artropatia hemofilowa jest niezależnym czynnikiem ryzyka obniżenia BMD, oraz określenie, którzy chorzy na hemofilię odniosą korzyść z badań przesiewowych. W okresie 04.2010-09.2011 zrekrutowali 88 chorych na hemofilię A lub B o medianie wieku 41 lat, w większości razy białej (66%). Większość chorych cierpiała na hemofilię A (81%), 41% pacjentów miało ciężką postać hemofilii, nieliczni mieli stwierdzony inhibitor cz. VIII lub IX (5 osób). Profilaktycznie leczonych było 20 osób (23%). Chorobę wątroby na tle zakażenia wirusem HCV lub HBV stwierdzono u 56% osób, a zakażenie wirusem HIV u 30%.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH