Geriatrzy: można pomóc nawet bardzo wiekowym i schorowanym pacjentom

Specjalistyczne podejście do problemów zdrowotnych osób w podeszłym wieku pozwala pomóc nawet bardzo wiekowym i schorowanym pacjentom - podkreślają lekarze z NZOZ Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach.

To jedyna placówka w Polsce specjalizująca się wyłącznie w geriatrii, działająca od ponad 50 lat, od kilku jako szpital prywatny, który leczy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W Polsce brakuje dramatycznie łóżek geriatrycznych, na co zwracają uwagę organizatorzy tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którego dochód po raz pierwszy ma być przeznaczony również na wsparcie ośrodków leczących seniorów.

- Cieszymy się, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajęła się problemami ludzi starszych. Nieraz mieliśmy wrażenie, że to wstydliwy problem, o którym się głośno nie mówi, jakiś margines życia - powiedziała PAP ordynator z katowickiego szpitala, geriatra Krystyna Jackiewicz.

Częsty problem pacjentów w tym wieku to polipragmazja - zażywanie przez pacjenta wielu leków równocześnie, czasem bez wyraźnej potrzeby i bez uwzględnienia występujących między nimi interakcji. Rekordzista, który trafił do katowickiego szpitala, zażywał ich aż 48, w miarę stopniowego odstawiania zaczął zdrowieć.

Jak jednak przyznają geriatrzy, trudność w leczeniu pacjentów w podeszłym wieku polega w dużej mierze właśnie na wielości ich schorzeń. Każdy ma ich ok. 10. Pacjenci potrzebują m.in. pomocy kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, pulmonologicznej, urologicznej, diabetologicznej, laryngologicznej, reumatologicznej oraz psychiatrycznej. Nawet połowa pacjentów cierpi z powodu depresji, ale ich stan ogólny poprawia się po zaaplikowaniu odpowiednich leków.

- Duża liczba chorób występujących równolegle wymaga zupełnie innego podejścia, zasad diagnostyki i leczenia, niż w przypadku osób młodych - dodał dyrektor szpitala, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dr Jarosław Derejczyk.

Katowicka placówka leczy pacjentów od 60. roku życia wzwyż. Średnia wieku wynosi 82 lata. Nierzadko trafiają tu 100-latkowie. Personel poruszyła szczególna para - 102-letni ojciec z 80-letnią córką. Trafili do szpitala jednocześnie, ze względu na łączącą ich więź umieszczono ich w jednej sali.

Krystyna Jackiewicz przyznaje, że potrzeby sprzętowe szpitala są ogromne - brakuje m.in. aparatów diagnostycznych, w tym do diagnostyki przyłóżkowej, balkoników czy podnośników, ułatwiających pracę pielęgniarkom.

Na przyjęcie do katowickiego szpitala, który specjalizuje się w diagnostyce, czeka się nawet do 5 miesięcy. Właściciel szpitala, EMC Instytut Medyczny SA planuje jego rozbudowę, liczba łóżek ma wzrosnąć do 100.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH