Geriatria - w nią też warto inwestować?

- W szpitalu, współpracując z instytutami naukowo-badawczymi chcemy proponować takie praktyczne rozwiązania dotyczące przedmiotów codziennego użytku i sprzętów, które mogą być wykorzystane przez producentów - mówi nam dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dyrektor rozbudowywanego Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - Rozbudowa Szpitala Geriatrycznego w Katowicach przez prywatnego inwestora, to bardzo dobra wiadomość, bo geriatria uważana jest za zaniedbaną dziedzinę medycyny. Czy jednak taki jednoprofilowy szpital będzie w stanie się bilansować? Tu nie ma mowy o rodzynkach wyjmowanych z tortu świadczeń...

Jarosław Derejczyk: - W naszym systemie ochrony zdrowia nie funkcjonują promesy będące przyrzeczeniem kontraktu, dlatego poziom finansowana szpitali czy oddziałów geriatrycznych przez płatnika w przyszłości jest rzeczywiście pewną niewiadomą. Stąd dla inwestorów geriatria pozostaje nieatrakcyjna produktowo.

Właściciel szpitala - EMC Instytut Medyczny, wyszedł jednak z założenia, że w ramach Grupy można podjąć ryzyko inwestowania w geriatrię. Stawiamy na różne źródła przychodów, także na te poza kontraktem z NFZ. Część rehabilitacyjna szpitala zostanie szeroko udostępniona dla pacjenta komercyjnego.

Zakładamy, że projekt ma duże szanse powodzenia, o ile postawimy na komplementarność opieki nad ludźmi starszymi i współpracę z nauką - politechniką, instytutami.

Celem jaki sobie stawiamy jest opracowanie i wdrożenie dobrego modelu opieki nad pacjentem wieku 85+. Na całym świecie znana jest prawda, że szpitale funkcjonujące według  dotychczasowych standardów, udzielając świadczeń pacjentom w sędziwej starości mogą jednocześnie doprowadzać u nich do uszkodzeń. Nam chodzi o jakość procedur, wskazanie rozwiązań zapobiegających powikłaniom hospitalizacji u pacjentów w zaawansowanej starości, które można będzie zastosować powszechniej, najpierw w szpitalach Grupy EMC, a potem i w innych szpitalach w kraju.

- Szpitale szkodzą osobom starszym?

-  Czasami tak. Najbardziej typowym przykładem uszkodzeń powstałych w szpitalu u ludzi starszych są upadki, odleżyny, zakażenia i majaczenia generowane w trakcie pobytów na oddziale.

Jeśli zespół majaczeniowy nie jest leczony i trwa przez kilka dni, to bezpowrotnie może zniszczyć samodzielność i sprawność poznawczą chorego seniora. Z kolei odleżyny stwarzają na tyle poważne zagrożenie, że 2-krotnie zwiększają ryzyko zgonu. Wiadomo też, że starszy człowiek z trudem odnajduje się w nowym dla siebie otoczeniu w szpitalu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH