Generyki równie skuteczne w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej

Na konferencji Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego w Mediolanie podano, że leki generyczne stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej są równie bezpieczne i skuteczne jak preparaty oryginalne.

Jak informuje Nauka w Polsce, chodzi o imatynib w postaci jasnożółtej pigułki, który zrewolucjonizował leczenie przewlekłej białaczki szpikowe (CML - chronic myeloid leukemia). Lek ten w Stanach Zjednoczonych dopuszczono do sprzedaży w maju 2001 r. Dzięki niemu wielu pacjentów, którzy uczestniczyli w pierwszych badaniach klinicznych, żyje do dziś, pozostałym udawało się znacznie przedłużyć życie.

Po 10 latach stosowania leku żyło nadal aż 90 proc. chorych, czego wcześniej nie można było uzyskać dzięki żadnemu innemu preparatowi. Wielu chorych zaczęło działać w organizacjach pacjentów. Dwudziestu wzięło udział w spotkaniu pierwszych pacjentów stosujących niemal od początku imatynib. Odbyło się ono w 2011 r. w Oregon Health & Science University's Center for Health & Healing.

Gdy patent na ten lek wygasł, skłoniło wiele firm do opracowania jego tańszych odpowiedników, tzw. generyków. Powstały one w wielu krajach, m.in. w Polsce. Na konferencji twierdzono, że na całym świecie jest już około 20 leków odtwórczych imatynibu. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy są to leki równie skuteczne i bezpieczne, jak preparat oryginalny.

Postanowił to sprawdzić dr Zafer Baslar z oddziału hematologii uniwersytetu medycznego w Istambule. Podzielił on chorych leczonych w Turcji na dwie grupy. W jednej 36 pacjentów od stycznia 2010 r. do czerwca 2013 r. otrzymywało jedynie imatynib oryginalny. W drugiej było 26 osób, których od sierpnia 2011 r. do grudnia 2013 r. leczono tak samo działającym lekiem (o tej samej substancji czynnej), ale odtwórczym (nie poinformowano jednak, jakiej firmy).

Turecki hematolog zapewnia, że obydwie grypy pacjentów było porównywalne pod względem wieku, zawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Twierdzi również, że nie zauważył, by między obydwiema grypami chorych występowały jakiekolwiek istotne różnice, jeśli chodzi o reakcje organizmu na leczenie, powstanie oporności na lek czy wystąpienie działań niepożądanych, zarówno hematologicznych, jak i innych.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH