Gdzie jest granica ratowania wcześniaka? Fot. Fotolia

Dynamiczny postęp jaki w ciągu ostatni lat dokonał się w opiece perinatalnej spowodował, że wzrosły szanse na przeżycie skrajnie niedojrzałych noworodków. Postęp w medycynie nie pomógł jednak w rozwiązaniu dylematu lekarza, który musi zdecydować czy za wszelką cenę podtrzymywać życie takiego wcześniaka.

Pod koniec marca br. Royal College of Pediatrics and Child Health (RCPH), brytyjskie kolegium głównych ekspertów w dziedzinie pediatrii zaleciło tamtejszym lekarzom rozwagę przy podejmowaniu decyzji o ratowaniu wcześniaków. Specjaliści rekomendowali lekarzom by nie interweniowali, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że jakość życia noworodka będzie "zerowa".

Nie przedłużać cierpień
Przedstawiciele RCPH, argumentowali, że chociaż szanse przeżycia dzieci urodzonych pomiędzy 22. a 25. tygodniem ciąży stale rosną, lekarze nie zawsze powinni interweniować. W niektórych przypadkach bowiem sztuczne utrzymywanie wcześniaka przy życiu stanowi tylko niepotrzebne przedłużenie cierpień - zarówno jego, jak i rodziny.

Jednocześnie wskazano, że decyzje o zakończeniu terapii, w każdym przypadku, muszą być podejmowane za zgodą i we współpracy z rodzicami.

Wyznaczenie granicy ratowania wcześniaków tzw. skrajnie małych stanowi problem na całym świecie. Z jednej strony rozwój technologii pozwala na ratowanie coraz młodszych dzieci, z drugiej jednak takie uratowane skrajnie niedojrzałe wcześniaki w dalszym życiu skazane są na liczne, poważne problemy zdrowotne. Ich dalsze życie często uwarunkowane jest od zapewnienia im specjalistycznej pomocy przez wiele lat lub całe życie.

Wyznaczanie granicy
Profesor Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii przyznaje, że to niełatwy temat. Jednak jak zaznacza, zespół polskich ekspertów podjął trud opracowania polskich rekomendacji pn. "Rekomendacje postępowania z matką oraz noworodkiem na granicy możliwości przeżycia z uwzględnieniem aspektów etycznych".

Jest to owoc 1,5-rocznej pracy Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii ( ginekologów-położników, neonatologów, genetyków, psychologów, etyków, filozofów i prawników). Przy opracowaniu rekomendacji korzystano z podobnych standardów istniejących już w innych krajach europejskich, w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W rekomendacjach wskazano na problemy etyczne, przedstawiono też sposób przekazywania informacji między członkami zespołu leczącego oraz między zespołem, a rodzicami skrajnie niedojrzałego noworodka. Podkreślono konieczność poinformowania rodziców o szansach przeżycia i rozwoju ich dziecka, a także wysłuchania ich opinii i oczekiwań.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH