Gdynia: otwarto punkt dla dzieci z zespołem FAS

W Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni uruchomiono punkt diagnostyczno-konsultacyjny dla dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS).

– Tegoroczny budżet nowej jednostki to ponad 40 tys. zł. Z tego 21 tys. zł dotacji otrzymaliśmy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, reszta pochodziła ze środków własnych. W przyszłości placówka będzie już finansowana z budżetu miasta – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Gajda, główny specjalista ds. merytorycznych w Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni przy ul. Wejherowskiej 65.Punkt konsultacyjno-diagnostyczny będzie funkcjonował codziennie w stałych godzinach.

– Mamy podpisane umowy ze specjalistami: psychologiem, psychiatrą, neurologiem i pediatrą. Dzięki współpracy z nimi będziemy kompleksowo diagnozować a potem leczyć dzieci z alkoholowym zespołem płodowym. Do punktu może się zgłosić każdy rodzic czy opiekun, który podejrzewa u dziecka zespół FAS – wyjaśnia nam pedagog Hanna Kaczmarek, koordynator punktu konsultacyjno-diagnostycznego.

 – Trudno oszacować skalę występowania tego zespołu. Tak naprawdę nie ma takiej jednostki chorobowej, mówimy raczej o skutkach i objawach tego zespołu. Ponadto rodzice nie chcą informować o tym, to dla nich bardzo wstydliwa sprawa, wręcz pewna stygmatyzacja.

Problem jest jednak poważny: według szacunków ekspertów na 100 urodzeń aż 3-4 dzieci przychodzi na świat z Fetal Alkohol Syndrome, czyli zespołem nieprawidłowości, stwierdzanym u niektórych matek spożywających alkohol w okresie ciąży.

 Efektem są różne formy niedorozwoju fizycznego i umysłowego. Większość dzieci z FAS charakteryzuje się deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem oraz trwałym uszkodzeniem mózgu.

 

– Wpływa to także na późniejsze zaburzenia pamięci i zachowania oraz problemy socjalne – dodaje Hanna Kaczmarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH