Gdynia: miasto pomaga niepełnosprawnym w znalezieniu pracy

W Gdyni powstanie nowa spółdzielnia socjalna, w której znajdą pracę osoby niepełnosprawne.

Ma zostać powołana dzięki nagrodzie, jaką miasto otrzymało za aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Gdynia została nagrodzona za program „Aktywni zawodowo”, którego celem jest ułatwienie osobom bezrobotnym, z urazami psychicznymi i niepełnosprawnym znalezienie pracy.

– Wspólnie z organizacjami pozarządowymi stworzyliśmy miejsca pracy dla niepełnosprawnych. A przy okazji uświadamiamy społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mają nie tylko prawo do godnej pracy, ale też sprawdzają się w tej roli – mówi Gazecie Wyborczej Michał Guć, wiceprezydent miasta.

W 2007 r., we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w magistracie uruchomiono punkt ksero, gdzie zatrudniono 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ubiegłym roku grupa amazonek założyła spółdzielnię Amazonki 50+, która rozwozi i koordynuje kolportaż materiałów promocyjnych miasta. Także w zeszłym roku Gdyńska Spółdzielnia Socjalna Promyk otworzyła bar Promyczek, który wyremontowano za 820 tys. zł pochodzące z kasy miasta i środków PFRON.

W barze Promyczek znalazło pracę 21 niepełnosprawnych, także intelektualnie. Pod okiem koordynatora i kucharza przygotowują posiłki, wydają je i sprzątają bar. Promyczek cieszy się ogromną popularnością: codziennie stołuje się w nim tysiąc osób.

Częścią gdyńskiej polityki prospołecznej są także warsztaty terapii zajęciowej dla 120 osób, przygotowujące ich do podjęcia pracy.

Za te działania Gdynia dostała nagrodę w wysokości 120 tys. zł w zorganizowanym przez PFRON ogólnopolskim konkursie „Równe szanse, równy dostęp”. Nagroda zostanie przeznaczona na powołanie kolejnej spółdzielni socjalnej.

W grudniu ma zostać ogłoszony konkurs dla organizacji pozarządowych na pomysł nowej spółdzielni. W konkursie zamierza wystartować m.in. stowarzyszenie Promyk, które zamierza otworzyć drugą spółdzielnię, w której znajdzie pracę 47 podopiecznych stowarzyszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH