Gdańsk zyskał sieć pomocy psychologicznej dla mieszkańców Ze wsparcia mogą korzystać mieszkańcy Gdańska, dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary. Do dyspozycji potrzebujących jest ponad 20 psychologów i psychoterapeutów. Fot. Shutterstock

Miasto Gdańsk uruchomiło unikatową w skali kraju sieć pomocy psychologicznej, w ramach której mieszkańcy mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy psychologów i psychoterapeutów. Zaplanowano ponad 200 bezpłatnych konsultacji dla dzieci, dorosłych, rodzin i par.

Podczas konferencji prasowej w środę (22 listopada) w Gdańsku poinformowano, że w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstała sieć pomocy psychologicznej. Projekt realizuje Fundacja Wspierania Rodzin "Przystań".

Prezes Fundacji, a zarazem pomysłodawczyni projektu Katarzyna Wieczorek wyjaśniła, że w ramach sieci pomocy psychologicznej gdańszczanki i gdańszczanie mają bezpłatny dostęp do konsultacji psychologicznych w ośrodkach i gabinetach prywatnych w Gdańsku.

- Ze wsparcia mogą korzystać mieszkańcy Gdańska, dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary, a także: osoby, które nie korzystają aktualnie ze wsparcia psychologicznego i/lub psychoterapeutycznego, osoby, które przeżywają trudności psychiczne bądź osoby, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu - tłumaczyła.

Podała, że do dyspozycji potrzebujących jest ponad 20 psychologów i psychoterapeutów. Jak poinformowała, pacjenci są już przyjmowani.

Projekt będzie realizowany do końca roku. Wieczorek przyznała, że liczy, iż przedsięwzięcie będzie kontynuowane w przyszłym roku.

W tym roku Gdańsk przeznaczył ok. 20 mln zł na wsparcie zdrowia psychicznego, w tym na działania bezpośrednie ok. 6 mln zł oraz 1,4 mln zł na przedsięwzięcia realizowane zarówno przez podmioty lecznicze, jak i organizacje pozarządowe, m.in. przez Fundację "Przystań".

Wieczorek powiedziała, że obecnie na pierwszą konsultację psychologiczną, refundowaną przez NFZ w Gdańsku trzeba czekać od siedmiu miesięcy do roku - dodała.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zgadza się, że potrzeby w zakresie wsparcia psychologicznego są ogromne.

- Nie wyręczymy NFZ w jego zadaniach, chcemy jednak zaoferować skuteczne uzupełnienie oferty, tak by była ona dostępna we właściwym czasie i na jak najwyższym poziomie - dodał.

Wieczorek zauważa, że "dla wielu osób przeżywanie trudności emocjonalnych nadal stanowi temat tabu, a sięganie po pomoc i wsparcie jest obarczone lękiem przed stygmatyzacją".

- A przecież o zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne - argumentuje.

Wiceprezydent podkreślił, że "zgłoszenie się po profesjonalną pomoc jest wyrazem odwagi i świadomej chęci zadbania o siebie i o najbliższych". Jego zdaniem, "szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry nie jest oznaką słabości, a wyrazem naszej odpowiedzialności i chęci przezwyciężenia kryzysu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH