Gdańsk: w Klinice Otolaryngologii wszczepiono kolejny implant ślimakowy

Zespół z Kliniki Otolaryngologii wykonał implantację ślimakową u 69-letniej chorej z obustronną głuchotą. Zabieg przeprowadzono w ramach programu leczenia całkowitej głuchoty u dorosłych.

Jak poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny, operację z powodzeniem przeprowadził Zespół ds. Implantów Ślimakowych przy Klinice Otolaryngologii z Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, kierowany przez prof. Jerzego Kuczkowskiego.

W jego skład wchodzą: dr Tomasz Przewoźny, dr Wojciech Sierszeń, lek. Andrzej Molisz, lek. Karolina Markiet, dr hab. Edyta Szurowska oraz surdologopedzi i psycholodzy ze Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu PZG w Gdańsku.

Operacja implantacji polegająca na założeniu do schodów ślimaka 22-kanałowej elektrody stymulującej zakończenia nerwowe przebiegła bez powikłań i zakończyła się powodzeniem. Wskazaniem u chorej była obustronna głuchota oraz brak korzyści słuchowych z klasycznych aparatów słuchowych.

Implant ślimakowy (ang. Cochlear Implant, CI) jest elektroniczną protezą słuchu zastępującą uszkodzony narząd Cortiego, który przetwarza sygnały akustyczne na elektryczne. System CI składa się z części zewnętrznej (procesor mowy z anteną nadawczą) oraz części wszczepialnej (odbiornik, stymulator elektryczny z wiązką elektrod). Procesor mowy przekształca dźwięki w sygnał cyfrowy, przesyła je falami radiowymi do odbiornika i przekazuje na zakończenia matrycy 22 elektrod.

Po 4 tygodniach od operacji, chorej zostanie podłączony procesor mowy, rozpocznie się także proces rehabilitacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH