Gdańsk: w 2017 r. w UCK najwięcej w kraju przeszczepów nerek Tereq Salahuddin/Flickr_ (CC BY 2.0).jpg (zdjęcie ilustracyjne)

W 2017 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano 125 operacji przeszczepienia nerki. Jak podaje UCK, to najwięcej w Polsce. Placówka przeszczepia też szpik, rogówki i serca. Na ostatnim etapie są przygotowania do transplantacji płuc i wątroby.

O sukcesach związanych z transplantacjami Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) poinformowało w poniedziałek (5 marca) na konferencji prasowej.

Prof. Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego częścią jest UCK, przypomniał, że Centrum jest jedynym szpitalem w regionie pomorskim wykonującym transplantacje narządowe. "- Jest to ośrodek, który w tym względzie bardzo dobrze się rozwija, czego dowodem jest ogromny sukces, czyli największa liczba przeszczepionych nerek w naszej Klinice Chirurgii. Jest to największa liczba przeszczepionych nerek spośród wszystkich ośrodków w Polsce i największa liczba przeszczepionych nerek kiedykolwiek w Gdańsku - powiedział Gruchała dodając, że w 2017 r. doszło do 125 przeszczepów.

Gruchała podkreślił, że w UCK przeszczepiane są także serca, szpik i rogówki. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do transplantacji wątroby. Bardzo mocno szykujemy się też do przeszczepów płuc - dodał rektor.

- Transplantologia jest dziedziną niezwykle wymagającą, stawiającą bardzo duże wymagania wobec zespołów, specjalistów, wobec organizacji szpitala. Trzeba dysponować bardzo wieloma wysokiej klasy specjalistami, bardzo ważnym elementem jest kwalifikacja pacjentów do transplantacji, bardzo ważna jest też opieka potransplantacyjna, diagnostyka - diagnostyka immunologiczna, i patomorfologiczna - dodał.

Rektor przypomniał, że jesienią planowane jest oddanie do użytku kolejnego obiektu szpitalnego UCK, gdzie m.in. znajdzie swoją siedzibę Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej i w ten sposób po raz kolejny "poprawią się warunki do funkcjonowania wysokospecjalistycznej medycyny". - Mam nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do jeszcze lepszego rozwoju transplantologii w Gdańsku - dodał.

Jak podkreśliła w czasie konferencji prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK, sukcesy związane przeszczepami są efektem pracy całych zespołów. Podkreśliła, że w Gdańsku przeszczepy nerek prowadzone są od ponad 30 lat, przez który to czas wypracowano dobry system współdziałania wszystkich specjalistów.

Prof. Zbigniew Śledziński - ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK przypomniał, że od około 10 lat w Centrum dokonuje się ponad 100 przeszczepów nerek rocznie. Zaznaczył, że praca zespołowa przy przeszczepach mająca miejsce w Gdańsku, "to unikalna sytuacja, gdzie indziej wyniki są bardziej spersonalizowane".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH