Gdańsk: szpital zakaźny likwiduje oddział intensywnej opieki medycznej

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku od środy (1 maja) przestaje działać liczący cztery stanowiska oddział intensywnej opieki medycznej. Personel medyczny otrzymał polecenie, by nie przyjmować chorych w stanie ciężkim, wymagających pomocy anestezjologicznej.

Tymczasem w całej Polsce brakuje od 600 do 800 stanowisk intensywnej terapii. Jak informuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, na 100 tys. mieszkańców przypada ich obecnie 7,12, podczas gdy w Niemczech - 22.

Prof. Maria Wujtewicz, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii zaznacza, że już wcześniej liczba łóżek na  OIOM-ach była w regionie zbyt mała, a obecnie ze 147 stanowisk na całym Pomorzu ubędą dodatkowo cztery.

Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek odpowiedzialna za ochronę zdrowia potwierdza, że praca oddziału została zawieszona ze względu na brak lekarzy. Jej zdaniem pacjenci w ciężkim, zagrażającym życiu stanie nie zostaną jednak pozbawieni opieki, ponieważ tuż obok znajduje się Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK ze stanowiskami intensywnej terapii.

Jedną z przyczyn zawieszenia pracy oddziału są także trudności finansowe, wynikające ze zbyt niskiej wyceny świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. W ostatnim roku szpital musiał dołożyć do utrzymania jednostki ponad 1 milion złotych. Pomorski OW NFZ płaci za tzw. punkt na OIOM-ie 51,51 zł - blisko pół złotego mniej niż w kilkunastu innych województwach.

Także prof. Kusza zwraca uwagę, że w Polsce cena jednostkowa za punkt nie jest taka sama we wszystkich OW NFZ. Dwanaście oddziałów regionalnych w 2012 r.,utrzymywało cenę punktu na poziomie 52 zł (dolnośląski, kujawsko-pomorski, lubuski, lubelski, łódzki, małopolski, mazowiecki, opolski, podkarpacki, podlaski, wielkopolski i zachodniopomorski). Pomorski OW NFZ płacił za punkt 51,51 zł. Śląski OW NFZ wprowadził opłatę zróżnicowaną od 51 zł, poprzez 51, 50 zł do 52 zł (w zależności od podmiotu umowy), a Warmińsko-Mazurski OW NFZ - 52 zł, z wyjątkiem jednego podmiotu, dla którego cena wyniosła 49,40 zł.

Tymczasem w ocenie konsultanta krajowego cena za punkt powinna się kształtować na poziomie 63 zł przy liczbie zakontraktowanych punktów na jeden osobodzień na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii dla dorosłych nie mniejszej niż 30 w skali TISS-28 (obecnie jest 22,5 punktu).

Prof. Kusza podkreśla, że jeżeli nie zmieni się finansowanie tej dziedziny medycyny, nie ma co liczyć, że dyrektorzy szpitali będą zainteresowani inwestowaniem w rozwój wspomnianych oddziałów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH