Gdańsk: ruszyła kampania społeczna z udziałem 37 hospicjów FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

"Opiekun rodzinny - nie musi być sam" - to tytuł 14. kampanii społecznej Fundacji Hospicyjnej zainaugurowanej w sobotę (14 października) w Gdańsku. Uczestniczy w niej 37 hospicjów z całego kraju. Kampanie są organizowane pod wspólnym hasłem: „Hospicjum to też Życie”.

W sobotę (14 października) w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej Fundacja Hospicyjna zainaugurowała w Gdańsku 14. kampanię społeczną "Opiekun rodzinny - nie musi być sam". - Do kampanii przyłączyło się 37 hospicjów z całej Polski - poinformowała PAP Anna Laska z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Kampania potrwa do końca lutego 2018 roku.

Rozpoczęcie kampanii zostało ogłoszone podczas sobotniego koncertu charytatywnego "Głosy dla Hospicjów" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Anna Laska podkreśliła, że "37 hospicjów z całej Polski chce razem chcą działać, by skierować konkretne wsparcie dla osób, które muszą samodzielnie opiekować się bliskimi w domach".

Wyjaśniła, że opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach.

Koordynatorka kampanii, Prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz tłumaczy, że kampania ma przede wszystkim przypomnieć o "obciążeniach wynikających ze sprawowania opieki w domu, szczególnie tej długotrwałej, i o potrzebie zapewnienia opiekunom systemowej pomocy". Celem kampanii jest też zachęcenie lokalnych społeczności do tworzenia sieci wsparcia w obrębie wspólnot sąsiedzkich lub parafialnych, jak mówi Janowicz, "opartych na zwykłej ludzkiej wrażliwości."

- Poprzez konkretne działania i jednocześnie dyskusję merytoryczną, chcemy zacząć zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych - dodała.

- Opiekunom potrzebna jest pomoc w prostych sprawach. Może to będzie wyprowadzenie psa, zrobienie zakupów, albo wspólny spacer, czasem rozmowa, albo spędzenie kilku chwil z jego bliskim by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć - tłumaczy Janowicz. Oceniła, że "opiekunowie rodzinni zwykle pozostają ze swoimi problemami sami".

Janowicz zwróciła też uwagę, że "opiekun, który potrafi zadbać o siebie, który ma wsparcie, jest lepszym opiekunem, a dla zespołów paliatywno-hospicyjnych - lepszym partnerem".

W ramach kampanii są planowane szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, którzy mają stworzyć sieć Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego w całej Polsce, a także warsztaty z podstaw opieki nad chorym w domu. Praktyczne porady i filmy dotyczące opieki nad ciężko chorym dorosłym i dzieckiem w domu są dostępne na portalu hospicja.pl.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH