
Stworzenie kompleksowego systemu pomocy dla dorosłych osób z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną jest głównym celem projektu Gdański Model Autyzmu. Projekt przewiduje utworzenie m.in. całodobowego domu wspólnotowego.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku podaje, że w mieście żyje około 200 dorosłych osób z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną. Innowacyjność Gdańskiego Modelu Autyzmu polega na uwzględnieniu specyfiki zaburzenia i potrzeb osób z autyzmem.
Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu. Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel powiedziała PAP, że do połowy kwietnia projekt ma być przekazany do zaopiniowania i akceptacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uzyskanie pozytywnej opinii resortu konieczne jest do pozyskania funduszy na wdrożenie modelu.
Założeniem projektu jest skuteczniejsze wspieranie oraz aktywizowanie osób dotkniętych autyzmem. Projekt byłby realizowany przez trzy lata.
- Wiemy, że dorosłe osoby z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną bardzo ciężko odnajdują się w życiu, w edukacji czy na rynku pracy, generalnie trudno integrują się społecznie. Trzeba im pomóc, bo to są bardzo wartościowi ludzie, z olbrzymim potencjałem - tłumaczy Ressel.
Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk tłumaczy, że pomoc ma być udzielana w zakresie edukacji, zdrowia, aktywizacji społecznej, zawodowej, mieszkalnictwa oraz rodziny i jej otoczenia. - To niezwykle ważne, by gdańszczanie z autyzmem i jednocześnie niepełnoprawnością intelektualną, mieli szansę jak najpełniej uczestniczyć w społecznym życiu, we wszystkich jego formach - argumentuje.
W Gdańsku miałby też powstać punkt usług zdrowotnych, który zarówno osobom z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną jak i ich rodzinom miałby udzielać porad i pomagać w dotarciu do lekarzy specjalistów.
Projekt przewiduje też stworzenie w jednym ze środowiskowych domów samopomocy w Gdańsku grupy dla osób z autyzmem, która - przy wsparciu terapeutów - integrowałaby środowisko oraz generowała działania na rzecz potrzebujących. Zakłada również utworzenie w mieście całodobowego domu rodzinnego (rodzaj domu wspólnotowego), w którym zamieszkają osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Przy pomocy terapeutów czy trenerów będą się tam uczyć samodzielności.
Natomiast w dzielnicach planuje się utworzenie grup wsparcia dla rodzin dotkniętych problemem; model zakłada m.in. organizację cyklu specjalistycznych szkoleń i pomocy dla rodzin, tak aby nie czuły się pozostawione samym sobie z problemem.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- ŚR, 21:20 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- ŚR, 21:00 Badania: toczeń ma związek z bakteriami jelitowymi
- ŚR, 20:55 UE zmienia przepisy w sprawie produkcji odpowiedników leków
- ŚR, 20:30 CEM podało wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej
- ŚR, 19:55 Stacja pogotowia w Szczecinie z fantazją podjęła się internetowego wyzwania – 10 lat to dla nas za mało
- ŚR, 19:01 W Zielonej Górze powstanie liceum uniwersyteckie o profilu medycznym?
- ŚR, 18:35 W Bułgarii rośnie liczba zachorowań na odrę, ogniska choroby w romskich dzielnicach
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 6 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 7 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych