Gdańsk: projekt systemu wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem Gdańsk; projekt systemu wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem. Fot. Archiwum

Stworzenie kompleksowego systemu pomocy dla dorosłych osób z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną jest głównym celem projektu Gdański Model Autyzmu. Projekt przewiduje utworzenie m.in. całodobowego domu wspólnotowego.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku podaje, że w mieście żyje około 200 dorosłych osób z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną. Innowacyjność Gdańskiego Modelu Autyzmu polega na uwzględnieniu specyfiki zaburzenia i potrzeb osób z autyzmem.

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu. Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel powiedziała PAP, że do połowy kwietnia projekt ma być przekazany do zaopiniowania i akceptacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uzyskanie pozytywnej opinii resortu konieczne jest do pozyskania funduszy na wdrożenie modelu.

Założeniem projektu jest skuteczniejsze wspieranie oraz aktywizowanie osób dotkniętych autyzmem. Projekt byłby realizowany przez trzy lata.

- Wiemy, że dorosłe osoby z autyzmem i jednocześnie niepełnosprawnością intelektualną bardzo ciężko odnajdują się w życiu, w edukacji czy na rynku pracy, generalnie trudno integrują się społecznie. Trzeba im pomóc, bo to są bardzo wartościowi ludzie, z olbrzymim potencjałem - tłumaczy Ressel.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk tłumaczy, że pomoc ma być udzielana w zakresie edukacji, zdrowia, aktywizacji społecznej, zawodowej, mieszkalnictwa oraz rodziny i jej otoczenia. - To niezwykle ważne, by gdańszczanie z autyzmem i jednocześnie niepełnoprawnością intelektualną, mieli szansę jak najpełniej uczestniczyć w społecznym życiu, we wszystkich jego formach - argumentuje.

W Gdańsku miałby też powstać punkt usług zdrowotnych, który zarówno osobom z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną jak i ich rodzinom miałby udzielać porad i pomagać w dotarciu do lekarzy specjalistów.

Projekt przewiduje też stworzenie w jednym ze środowiskowych domów samopomocy w Gdańsku grupy dla osób z autyzmem, która - przy wsparciu terapeutów - integrowałaby środowisko oraz generowała działania na rzecz potrzebujących. Zakłada również utworzenie w mieście całodobowego domu rodzinnego (rodzaj domu wspólnotowego), w którym zamieszkają osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Przy pomocy terapeutów czy trenerów będą się tam uczyć samodzielności.

Natomiast w dzielnicach planuje się utworzenie grup wsparcia dla rodzin dotkniętych problemem; model zakłada m.in. organizację cyklu specjalistycznych szkoleń i pomocy dla rodzin, tak aby nie czuły się pozostawione samym sobie z problemem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH