Gdańsk: czy e-papierosy powinno się traktować tak samo, jak tradycyjne?

Członkowie Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych z Gdańska postanowili wypowiedzieć wojnę elektronicznym papierosom i przygotowali projekt nowych przepisów. Pozarządowa organizacja domaga się, by e-papierosy były potraktowane na równi z tradycyjnymi.

Projekt uchwały ma uszczegółowić przepisy, które znajdują się w ustawie o ochronie zdrowia. W tej chwili przepisy są różnie interpretowane, dlatego często w przestrzeni publicznej e-papierosy traktuje się bardziej ulgowo - wyjaśnia Gazeta Wyborcza i informuje, że było kilka skarg na pasażerów, którzy jadąc tramwajem, palili tego typu papierosy.

Sebastian Zomkowski, wicedyrektor ZTM w Gdańsku przypuszcza, iż skarg będzie więcej, bo e-papierosy pali coraz więcej osób. - Dlatego chcemy wewnętrznie uregulować całą sprawę. W tej chwili trwają dyskusje formalnoprawne na ten temat - wyjaśnia.

Oprócz przypadków używania e-papierosów w pojazdach komunikacji publicznej, Gazeta Wyborcza zwraca uwagę na problem sięgania po nie przez młodzież szkolną. Anonimowy rozmówca (dyrektor jednego z liceów z Gdańska) podkreśla, że ”statut tego wynalazku nie jest określony i nie wiadomo, czy traktować go jako używkę”.

- Młodzi ludzie szpanują tymi "papierosami". One uczą, że istnieją przyrządy do podawania narkotyków - przestrzegał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Porównanie tradycyjnych papierosów z e-papierosami wypada jednak na korzyść tych ostatnich.

- Różnica jest olbrzymia, to niebo i ziemia - mówił nam prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. - W tradycyjnym papierosie mamy mnóstwo związków. Choćby tlenek węgla, który powoduje przemianę naszej hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, utrudniając proces oddychania i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W elektronicznym papierosie nic takiego nie występuje. Jest on wielokrotnie bardziej bezpieczny dla zdrowia niż papieros konwencjonalny - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH