Gdańsk: Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej rozpoczęła działalność Lider projektu dr Krzysztof Chlebus poinformował, że w ciągu trzech lat możliwe będzie przebadanie od 1,5 do 3 tys. osób. Fot. PTWP

Jedyną w Polsce Poradnię Hipercholesterolemii Rodzinnej, finansowaną z Narodowego Programu Zdrowia, otwarto we wtorek (24 października) w Gdańsku. Placówka będzie diagnozować i leczyć pacjentów, którzy cierpią na zbyt wysoki, genetycznie warunkowany poziom cholesterolu.

Ośrodek mieści się przy utworzonym w 2010 r. Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, znajdującym się w budynku tzw. Szpitala Studenckiego.

- Hipercholesterolemia rodzinna to schorzenie genetycznie uwarunkowane, najczęściej występująca choroba genetyczna. Choroba ta ma charakter powszechny, bo dotyka prawdopodobnie 1 na 250 osób populacji w Polsce. To są osoby, u których ryzyko wystąpienia nagłego zgonu, zawału serca, udaru w wieku ok. 50 lat wynosi 50 proc. - jest to wskaźnik niezwykle wysoki - powiedział na konferencji prasowej, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała.

Podkreślił, że tym osobom można pomóc w stosunkowo łatwy sposób.

- Bo praktycznie leczenie przy pomocy jednej tabletki statyny jest w stanie zredukować to ryzyko praktycznie do ryzyka populacyjnego. Hipercholesterolemia rodzinna jest więc chorobą całkowicie uleczalną. Cały więc wysiłek powinien być skierowany na identyfikację osób, które na nią cierpią, a niestety, o tym nie wiedzą - wytłumaczył.

- Dziś w Polsce mamy taką sytuację, że diagnoza hipercholesterolemii rodzinnej jest postawiona u zaledwie ponad tysiąca osób, a spodziewamy się, że dotkniętych tą chorobą jest między 100 a 200 tys. osób. Głównym celem projektu, któremu ma służyć poradnia, jest więc zwiększenie odsetka wykrywalności - wyjaśnił prof. Gruchała.

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Marek Tombarkiewicz ma nadzieję, że gdańskiej poradni uda się wypracować model diagnostyki hipercholesterolemii rodzinnej wraz z rozszerzeniem jej na członków rodziny.

- To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowego, do których prowadzi nierozpoznana i nieleczona hipercholesterolemia rodzinna, zbierają śmiertelne żniwo często wśród młodych osób - dodał.

Na swoją działalność do 2020 r. Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku otrzyma z Narodowego Programu Zdrowia 4,8 mln zł.

Lider projektu dr Krzysztof Chlebus poinformował PAP, że w ciągu trzech lat możliwe będzie przebadanie od 1,5 do 3 tys. osób.

Ośrodek będzie czynny codziennie. Aby móc zakwalifikować się na wizytę, trzeba spełniać co najmniej jedno z trzech kryteriów: stężenie cholesterolu LDL powyżej 190 mg/dl, stężenie cholesterolu całkowitego powyżej 310 mg/dl lub wystąpienie przedwczesnej (mężczyźni poniżej 55 roku życia, kobiety poniżej 60 roku życia) choroby wieńcowej lub naczyniowej (m.in. przebyty zawał serca, udar serca, miażdżyca tętnic kończyn dolnych) u pacjenta lub jego najbliższych krewnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH