Gdańsk: 7 na 10 chorych zostaje wyleczonych dzięki chirurgii onkologicznej

W czwartek (23 maja) w Gdańsku rozpoczyna się XIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Według szacunków towarzystwa chirurgii onkologicznej, wielospecjalistyczny sukces terapeutyczny możliwy jest u 2/3 pacjentów wyleczonych z nowotworów. Z tej grupy aż 80 proc. chorych zostało uratowanych dzięki leczeniu chirurgicznemu.

Podczas zjazdu eksperci będą rozmawiać m.in. o postępach, nowych technikach i jakości w chirurgii nowotworów.

W 2010 r. na nowotwory złośliwe zachorowało około 140 tys. Polaków - to liczba równa mieszkańcom Rybnika, Rudy Śląskiej czy jednej z największych dzielnic Warszawy Ursynów.

Według danych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, około połowa osób, które zachorowały na nowotwór, przeżyje dłużej niż 5 lat. Ale w nowotworach, których leczenie jest domeną chirurgii onkologicznej, np. w raku piersi, przeżycia 5-letnie dotyczą 80 proc. przypadków, co bardzo zbliża w tych statystykach Polskę do krajów Europy Zachodniej.

Skuteczność lancetu

Wzrost wczesnego wykrywania i diagnostyki nowotworów zwiększa zapotrzebowanie na leczenie miejscowe - chirurgiczne, które staje się coraz mniej okaleczające. Chirurgia onkologiczna jest najskuteczniejszą i zarazem najtańszą metodą odpowiadającą za wyleczenie 7 na 10 chorych na nowotwory - wynika z informacji prasowej przekazanej redakcji w czwartek (23 maja), w dniu rozpoczęcia XIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku. 

Chirurgia onkologiczna zajmuje się leczeniem chorych z rakiem piersi, jelita grubego, żołądka, trzustki, pęcherzyka, wątroby i dróg żółciowych, tarczycy, chorych z mięsakiem tkanek miękkich i nowotworem skóry z czerniakiem włącznie. W 2010 r. liczba chorych na powyższe nowotwory wyniosła 51 tys. osób, czyli 36 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Aż 80 proc. z nich została poddana planowemu leczeniu chirurgicznemu.

Według szacunków towarzystwa chirurgii onkologicznej, wielospecjalistyczny sukces terapeutyczny możliwy jest u 2/3 pacjentów wyleczonych z nowotworów. Z tej grupy aż 80 proc. chorych zostało uratowanych dzięki leczeniu chirurgicznemu. Dane te pokazują istotę i wartość chirurgii na tle innych terapii onkologicznych.

Jakość leczenia

Chirurgia jest też najtańszą metodą terapeutyczną w leczeniu nowotworów. Koszty jednego zaoszczędzonego roku życia pacjenta przy procedurach chirurgicznych są nawet setki razy tańsze od innych metod terapeutycznych.

Prof. Piotr Rutkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, przewiduje dalszy, szybki rozwój leczenia chirurgicznego:

Realnie nie można oczekiwać spadku czy ograniczenia liczby zachorowań na nowotwory.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH