Gdańsk: 1,1 mln zł na edukację seksualną i wsparcie prokreacji Gdańsk: 1,1 mln zł na edukację seksualną i wsparcie prokreacji. Fot. Shutterstock

Program dla uczniów o edukacji seksualnej, wsparcie psychologiczne dla osób mających niepowodzenia prokreacyjne oraz dofinansowanie in vitro obejmuje Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska. Rocznie na ten cel miasto przeznacza 1,1 mln zł.

Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska, przyjęty przez radnych miasta w ubiegłym roku, jest na razie realizowany w zakresie dofinansowania zabiegów in vitro. Trwają działania w sprawie uruchomienia dwóch pozostałych części programu: edukacyjnej i psychologicznej.

Podczas konferencji prasowej w czwartek (5 kwietnia) w Gdańsku wiceprezydent miasta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk poinformował, że 16 kwietnia zostanie ogłoszony konkurs na realizację działań edukacyjnych. Zajęcia z edukacji seksualnej mają być kierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (po reformie - ponadpodstawowych; ostatnie dwie klasy). Udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich będzie możliwy wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów.

Wcześniej w konkursie wyłoniono realizatora opracowania broszury, która będzie jednym z elementów części edukacyjnej programu. Broszura "ZdroweLove" dotyczy seksualności człowieka, dojrzewania i rozwoju psychoseksualnego, anatomii, w tym zdrowia i higieny, antykoncepcji, ryzykownych zachowań seksualnych i infekcji przenoszonych drogą płciową oraz roli płciowych i społecznych.

Anna Michalska, autorka broszury, wyjaśniła podczas konferencji, że powstały też scenariusze zajęć i prezentacje do lekcji. Zaznaczyła, że określają one m.in. zakres wiedzy, jaka powinna być przekazana uczniom w ramach konkretnego obszaru tematycznego. Zajęcia odbywać się mają poza godzinami lekcyjnymi. Niewykluczone, że rozpoczną się od nowego roku szkolnego.

- Każda klasa, każda grupa uczniów będzie miała dostarczony taki sam materiał przez przeszkolonych edukatorów, którzy będą realizowali projekt - powiedziała. Edukatorów ma wyłonić konkurs, który ma być ogłoszony 16 kwietnia. Na realizację tej części programu miasto rocznie chce przeznaczyć 50 tys. zł.

Przeciwko broszurze o edukacji seksualnej protestowała Fundacja Mamy i Taty, która wystosowała apel przeciwko "agresywnej demoralizacji dzieci w Gdańsku". Przedstawiciele Fundacji twierdzą, że broszura promuje stosowanie środków antykoncepcyjnych, w tym hormonalnych, używa języka i wartości stosowanych przez środowiska radykalnych mniejszości seksualnych, zachęca do masturbacji.

Kowalczuk zwrócił uwagę, że "kluczowe dla miasta było to, że więcej niż protestów w tej sprawie było próśb o wdrożenie tego programu i pytań, dlaczego tak późno przygotowywane i prowadzone będą takie zajęcia dla uczniów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH