Gaz rozweselający robi furorę na porodówkach - o znieczuleniach nadal cicho

Coraz więcej oddziałów położniczych decyduje się na uśmierzanie bólu porodowego podtlenkiem azotu (tzw. gazem rozweselającym). Usługa jest dostępna m. in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Zielonej Górze, Wałbrzychu, Łomży lub Krynicy-Zdroju. Na ogół lecznice te nie są jednak w stanie zapewnić rodzącym swobodnego dostępu do znieczulenia przewodowego.

- Pacjentki są bardzo zainteresowane możliwością skorzystania z gazu rozweselającego podczas porodu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ludwika Sierakowska, położna oddziałowa w Szpitalu im. dr J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Liczba przyszłych matek, które chcą urodzić dziecko w placówce, wzrosła od sierpnia, tj. od momentu wprowadzenia podtlenku azotu.

W Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu możliwość skorzystania podczas porodu z gazu rozweselającego wprowadzono we wrześniu. Także i tutaj zainteresowanie pacjentek jest spore, jednak Izabela Marklewicz-Strysz, naczelna pielęgniarka opolskiego szpitala zaznacza, że dopiero po 2-3 miesiącach możliwa będzie ocena potrzeb w tym zakresie.

W NZOZ Szpitalu im. R. Śmigielskiego w Skwierzynie możliwość skorzystania podczas porodu z podtlenku aztou istnieje od 6 lipca br. Jarosław Musielak, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego ocenia, że aż 80 proc. rodzących kobiet skorzystało z szansy uśmierzenia bólu.

Czy musi aż tak boleć?
Podtlenek azotu, znany od wielu lat jako tzw. gaz rozweselający, jest uznanym, bezpiecznym dla matki i płodu środkiem o działaniu zmniejszającym odczuwanie bólu, lęku i niepokoju, lekko euforyzującym i podnoszącym próg bólowy.

Pacjentka samodzielnie steruje swoim "znieczuleniem" oddychając mieszaniną gazów przez indywidualną maskę i rozpoczynając inhalację przed nadchodzącym skurczem porodowym. Działanie gazu staje się odczuwalne po kilku wdechach i utrzymuje się przez kilka minut po zaprzestaniu podawania.

Nie bez znaczenia - zarówno dla pacjentek jak i dla szpitali - jest fakt, że podtlenek azotu jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Dlatego lecznice oferują go rodzącym bezpłatnie.

Zdaniem Jarosława Musielaka  o popularności tej metody decyduje coraz większe zapotrzebowanie ze strony kobiet oraz mocniejsze ukierunkowanie szpitali na oferowanie pacjentkom usług, których poszukują.

- Każda kobieta rodząca drogami naturalnymi, która kwalifikuje się do uśmierzania bólu podtlenkiem azotu, ma taką możliwość. Butla z gazem stoi obok łóżka porodowego, nie ma problemu - mówi ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w  NZOZ Szpitalu im. R. Śmigielskiego w Skwierzynie
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH