GUS dokładnie o Państwowym Ratownictwie Medycznym Normy czasu dotarcia karetek przekroczone zostały w woj. mazowieckim i śląskim. Fot. Piotr Waniorek

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację o działalności systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w 2014 roku. Informacja zawiera dane dotyczące funkcjonowania zespołów wyjazdowych, szpitalnych oddziałów ratunkowych, rejonów operacyjnych, a także czasu dotarcia z pomocą.

Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami przez GUS w 2014 r. w ramach ratownictwa medycznego świadczeń medycznych udzielało 1478 zespołów ratownictwa medycznego (o 6 więcej niż przed rokiem), w tym 889 (60%) zespołów podstawowych i 589 (40%) specjalistycznych.

Wskaźnikiem ilustrującym dostępność świadczeń udzielanych przez system ratownictwa medycznego jest liczba ZRM przypadająca na 100 tys. ludności. Wskaźnik ten był najwyższy w województwie warmińsko-mazurskim, lubuskim i zachodniopomorskim oraz podlaskim - od 4,5 do 5,2 zespołu na 100 tys. ludności, a najniższy w wielkopolskim, mazowieckim i śląskim - od 3,3 do 3,4 zespołu na 100 tys. ludności.

Wskaźnik wykazuje ujemną korelację z gęstością zaludnienia w danym województwie - im wyższa gęstość zaludnienia, tym mniej zespołów przypada na 100 tys. ludności.

Wyniki badania jednostek pomocy doraźnej i ratownictwa medycznego3 wykazały, że w 2014 r. w zespołach podstawowych, specjalistycznych i lotniczych ratownictwa medycznego pracowało 11,0 tys. ratowników medycznych, 1,8 tys. pielęgniarek systemu i 2,0 tys. lekarzy systemu. W porównaniu z 2013 r. liczba ratowników medycznych, pielęgniarek systemu i lekarzy systemu zmalała

Liczba osób, którym udzielono świadczeń w trakcie wyjazdów zespołów ratownictwa była nieco większa niż liczba wyjazdów (w trakcie jednego wyjazdu mogła zostać udzielona pomoc więcej niż jednej osobie) i wyniosła ponad 3,1 mln. Wskaźnik na 1 tys. ludności, wyniósł 80,9. Podobnie jak w roku 2013 najwięcej pacjentów, którym zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców odnotowano w województwie dolnośląskim (105), a najmniej w wielkopolskim (52).

Jednym z podstawowych mierników służących do oceny skuteczności funkcjonowania systemu PRM jest czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, liczony od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego do przybycia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia.

Zgodnie z ustawą czas dotarcia badany jest w skali każdego miesiąca za pomocą ustalenia wartości mediany, trzeciego kwartyla oraz maksymalnego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia. Każdy wojewoda ma obowiązek takiej organizacji systemu PRM na terenie województwa, żeby mediana czasu dotarcia nie była większa niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 15 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Maksymalny czas dotarcia zespołu nie powinien przekraczać 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

W 2014 r. mediana czasu dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia w niemal wszystkich województwach spełniała wymienione kryteria. Założone w ustawie normy przekroczone zostały w województwie mazowieckim i śląskim w przypadku miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH