GUS: choroby zakaźne nadal występują zbyt często

Szczepienia ochronne wśród dzieci i młodzieży są powszechne; choroby zakaźne, zwłaszcza wieku dziecięcego, nie są tak groźne i nie występują już tak często jak kiedyś - oceniono w opublikowanej we wtorek (17 lutego) informacji GUS "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2013 r.".

Wskazano w niej, że od 2001 r. nie stwierdzono w Polsce zachorowań na błonicę ani na porażenie dziecięce wywołane dzikim szczepem wirusa polio. W 2013 r. odnotowano 14 przypadków tężca, o pięć mniej niż w 2012 r.

W informacji podano, że w 2013 r. wyraźnie zmniejszyła się liczba zachorowań na krztusiec - wykryto blisko 2,2 tys. przypadków, tj. ponad połowę mniej niż rok wcześniej. Krztusiec występował na terenie całego kraju, zwłaszcza w województwie podlaskim, łódzkim i mazowieckim (10-19 przypadków zachorowań na 100 tys. ludności), najrzadziej natomiast w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim, opolskim i lubuskim (mniej niż 2 przypadki na 100 tys. ludności).

W 2013 r. nieznacznie wzrosła liczba zachorowań na odrę - stwierdzono bowiem 84 przypadki, podczas gdy rok wcześniej - 70. Zachorowania na odrę występowały głównie u mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego (odpowiednio 30, 24, 14 i 13 przypadków), zaś pojedyncze przypadki odry odnotowano u mieszkańców województwa dolnośląskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. W pozostałych województwach odry nie stwierdzono.

W 2013 r. zwiększyła się liczba zachorowań na różyczkę. W ciągu całego roku zarejestrowano ponad 38,5 tys. przypadków, tj. o ponad sześć razy więcej niż w 2012. Duże ogniska chorobowe występowały w województwie małopolskim i wielkopolskim (łącznie blisko 43 proc. ogółu zachorowań w Polsce), a ponadto w województwie śląskim (3,6 tys. zachorowań) oraz w kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim i podkarpackim - po ok. 2 tys. zachorowań w każdym województwie.

W informacji GUS wskazano, że w 2013 r. odnotowano nieznaczną poprawę w częstości wykrywania wirusowego zapalenia wątroby (WZW) zwłaszcza typu A i B. Liczba nowo wykrytych zachorowań na WZW typu B utrzymała się na poziomie 1,5 tys. przypadków, spadła liczba zachorowań typu A - 48 przypadków.

Wzrosła jednakże liczba zachorowań na WZW typu C - 2,6 tys. (tj. o ponad 15 proc.). Relatywnie najwięcej przypadków zachorowań na WZW typu B stwierdzono u mieszkańców mazowieckiego i wielkopolskiego, na 100 tys. ludności przypadało bowiem 7-8 zachorowań, podczas gdy wskaźnik ten na poziomie kraju wynosił 4 zachorowania na 100 tys. ludności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH