GIS wzywa do szczepień przeciwko polio GIS apeluje o szczepienie się przeciwko polio Fot. GIS

Dzieci i młodzież, którzy nie zrealizowali pełnego cyklu szczepień, powinni zaszczepić się przeciwko polio - wezwał Główny Inspektorat Sanitarny. W tym tygodniu poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci na polio na Ukrainie.

"W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis" - czytamy w komunikacie na stronie GIS.

Inspektorat przypomina, że podstawowe obowiązkowe szczepienia przeciw polio (choroba Heinego-Medina) powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat.

W Polsce przeciw polio zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a u dzieci powyżej 2 r.ż. poziom zaszczepienia mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc. "Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania, graniczy z czterema krajami, w tym również Polską" - zaznacza GIS. Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów.

W środę ONG Polio (stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą) poinformowało, że na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy wystąpiły dwa przypadki zachorowań dzieci na polio. Na polio zachorowały dzieci w wieku 4 lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej bardzo zakaźnej chorobie.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku polio pojawiło się w Syrii.

W Polsce w latach 1951-1957 rejestrowano od 1,7 tys. do 3 tys. zachorowań rocznie. W czasie epidemii w 1958 roku odnotowano ponad 6 tys. zachorowań. Pod koniec lat 50., po wprowadzeniu szczepień, znacznie spadła liczba zachorowań na polio - od 1963 roku rejestrowano ich kilkanaście rocznie, a od końca lat 70. występowały sporadycznie. Ostatnie zachorowanie na polio w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH