GIS: w wakacje więcej zatruć dopalaczami

W ostatnich dwóch miesiącach liczba zgłaszanych do konsultanta krajowego w dziedzinie toksykologii przypadków zatrucia dopalaczami jest większa, niż w ciągu roku - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

Z danych GIS wynika, że o ile w ciągu roku szpitale w całym kraju zgłaszały od dwóch do pięciu przypadków zatruć dopalaczami miesięcznie, to w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zgłoszeń wzrosła do około 20-25 w skali miesiąca.

- Mamy nadzieję, że nie jest to tendencja, która się utrzyma - mówi nam Jan Bondar. Według GIS, wzrost liczby notowanych zatruć dopalaczami związany jest z okresem wakacyjnym.

- Może to wynikać z wakacyjnych zachowań młodych ludzi - zauważa Bondar. I dodaje, że wiąże się to zapewne także z faktem, że wiele osób podróżuje do krajów Unii Europejskiej, w których część z zakazanych w Polsce substancji jest legalna.

GIS zamierza po wakacjach powtórzyć podejmowane wcześniej działania w zakresie profilaktyki i edukacji skierowane do młodzieży w szkołach. Specjaliści we współpracy z dyrektorami placówek oświatowych i organizacjami pozarządowymi będą starali się dotrzeć do uczniów z informacjami o szkodliwości dopalaczy.

- Chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę na szczególne niebezpieczeństwo, wynikające z korzystania z dopalaczy - zaznacza Bondar. Podkreśla, że ze względu na specyfikę tych środków odurzających lekarze często mają problemy z określeniem substancji czynnej, która sprawiła, że pacjent z zatruciem trafił do szpitala. Problem z precyzyjną diagnozą powoduje, że możliwa jest jedynie terapia objawowa.

W perspektywie kilku miesięcy GIS planuje również przygotowanie materiału informacyjnego dla lekarzy, który miałby pomóc w rozpoznawaniu najbardziej popularnych w dopalaczach substancji czynnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH