PAP/Rynek Zdrowia | 29-03-2013 12:54

GIS: w tym sezonie najwięcej zachorowań na grypę od lat

W kończącym się sezonie grypowym odnotowano najwięcej zachorowań na tę chorobę od wielu lat. Od początku br. z powodu grypy zmarło 117 osób, a tysiące było hospitalizowanych.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar poinformował, że w obecnym sezonie grypowym jest o wiele więcej chorych niż w sezonie, w którym ogłoszono pandemię wywołaną wirusem A/H1N1 tzw. świńskiej grypy.

- Wydaje się, że ogłoszenie pandemii było wówczas przedwczesne. Przez to wiele osób nabrało mylnego przekonania, że grypa nie jest taka straszna. W efekcie widzimy, że spada liczba szczepień - mówił Bondar.

Rzecznik GIS podkreślił, że sezon grypowy jeszcze się nie skończył i nadal występuje duża liczba zachorowań. Dodał, że kolejny wzrost możliwy jest po zmianie pogody na bardziej wiosenną i wzroście temperatury.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszych trzech tygodniach marca zarejestrowano ponad 289 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Są one monitorowane w ramach systemu Sentinel. Każdy lekarz biorący udział w systemie (jest ich kilkuset - PAP) musi pobierać od pacjenta z objawami grypy materiał do badań wirusologicznych. Następnie materiał jest przesyłany do stacji sanepidu wraz z danymi pacjenta. W Sentinelu biorą udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH.

Grypa może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku pacjentów z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

Eksperci podkreślają, że wirus A/H1N1 (tzw. świńskiej grypy) jest obecnie wirusem grypy sezonowej i nie jest bardziej niebezpieczny niż inne krążące szczepy. Jednak - jak każdy wirus grypy - w niektórych przypadkach może powodować groźne powikłania.