GIS: przygotowywane jest rozporządzenie ws. bakterii "New Delhi" Bakterie NDM są oporne na antybiotyki beta-laktamowe, w tym na karbapenemy o szerokim działaniu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przygotowywane jest rozporządzenie, które ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii "New Delhi" - poinformował w Sejmie zastępca GIS Grzegorz Hudzik. Regulacja ma dotyczyć wykrywania bakterii oraz warunków, jakie szpitale powinny zapewniać pacjentom - nosicielom.

Antybiotykooporna bakteria zwana New Delhi obserwowana jest w Polsce od kilku lat. W czwartek w Sejmie o to, jak Ministerstwo Zdrowia radzi sobie z tym problemem, pytała posłanka PiS Anna Sobecka.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik zapewnił, że sytuacja jest monitorowana i podjęto szereg działań, które mają ograniczać to zjawisko. Dodał, że z danych statystycznych obejmujących okres od stycznia do listopada 2016 r. wynika, że w Polsce było 45 ognisk bakterii (przy czym ognisko nie musi stanowić jednego przypadku); najwięcej odnotowano w Warszawie (28). Zastrzegł równocześnie, że ok. 75 proc. przypadków zakażenia bakterią przebiega bezobjawowo - niestety takie osoby mogą zarażać kolejne.

Hudzik dodał, że ponieważ w woj. mazowieckim liczba zakażeń jest największa, powołano m.in. specjalny zespół, który ma wdrażać działania ograniczające problem, wzorowany na zespole działającym w woj. wielkopolskim, gdzie - jak zauważył - skutecznie ograniczono liczbę zakażeń.

Poinformował też, że opracowywane jest rozporządzenie, które będzie dotyczyło procedur badań i wykrywania bakterii, a także nałoży na szpitale obowiązki zapewnienia pacjentom, w tym nosicielom, pojedynczych sal z węzłem sanitarnym.

Hudzik dodał, że działania profilaktyczne są trudne i wymagają dużego zrozumienia ze strony szpitali. "Nadal część z nich nie zgłasza takich przypadków, nie raportuje. Problem jest poważny, ważne, by włączyli się  lekarze, przestrzegając określonych procedur - zaznaczył.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że od kilku lat obserwowana jest w Polsce narastająca liczba przypadków zakażenia bakterią, nie tylko na Mazowszu, lecz także w pozostałych częściach kraju.

W informacji zamieszczonej na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie podano, że według raportu Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów (KORLD), w 2015 r. na Mazowszu stwierdzono 410 przypadków bakterii NDM, a w ciągu czterech kwartałów 2016 r. - 1398. Liczba zgłaszanych od 2016 r. do organów mazowieckiej inspekcji sanitarnej przypadków KP NDM wyniosła 1328.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH