GIS: "ośmiorniczki" w inkubatorach dopuszczalne po spełnieniu wymogów GIS wskazuje, że jednorazowo z jednej ośmiorniczki może korzystać tylko jedno dziecko Fot. WSzZ w Kielcach

Wydziergane z włóczki, kolorowe ośmiorniczki, które mają dawać maluchom w inkubatorach poczucie bezpieczeństwa i stymulować ich rozwój, mogą być stosowane na oddziałach szpitalnych, jeśli spełniane są wymagania dot. ich tworzenia i używania - wskazuje GIS.

"Ośmiorniczki dla wcześniaków" to akcja zapoczątkowana w Danii, która rozszerza się na wiele krajów i zyskuje popularność także w Polsce. Bawełniana ośmiorniczka jest przyjemna w dotyku, a jej ramiona kształtem mają przypominać pępowinę. Ośmiorniczka ma pomagać w odtwarzaniu warunków życia płodowego, stwarzając możliwość chwytania i stymulować rozwój przez dotyk.

GIS wskazał w wydanym stanowisku, że kierownik szpitala ma prawo do podjęcia indywidualnej decyzji dotyczącej dopuszczenia "ośmiorniczek dla wcześniaków", w zależności od lokalnych uwarunkowań i wyników analizy ryzyka.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz wyjaśnia, że zastosowanie ośmiorniczek w oddziałach wcześniaków i noworodków jest możliwe, jeżeli zostaną uwzględnione warunki prawidłowego ich przygotowania i użytkowania.

GIS wskazuje, że jednorazowo z jednej ośmiorniczki może korzystać tylko jedno dziecko i przypomina, że dziergane głowonogi muszą być prane w przypadku każdego skażenia, zabrudzenia lub zanieczyszczenia, nie rzadziej niż co 48 godz.

Ośmiorniczki, podobnie jak inna bielizna szpitalna, powinny być poddawane praniu zgodnie z procedurą ogólnoszpitalną dla oddziału noworodkowego. Do prania i płukania ośmiorniczek należy stosować preparaty dopuszczone do stosowania u wcześniaków i noworodków.

GIS zaznacza, że ośmiorniczki nie mogą być wynoszone do domu zarówno w trakcie hospitalizacji dziecka, jak i w związku z jego wypisem ze szpitala. Zaznacza również, że rodzice i osoby trzecie powinni do minimum ograniczyć kontakt z ośmiorniczkami w celu wyeliminowania ryzyka ich zanieczyszczenia lub skażenia.

Inspektor podkreśla, że w przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej, zakażenia, kolonizacji drobnoustrojami chorobotwórczymi lub zgonu z ich powodu, ośmiorniczkę należy przekazać do utylizacji.

Szczegóły akcji znaleźć można m.in. na facebooku, na profilu - ośmiorniczki dla wcześniaków. W akcję dziergania ośmiorniczek angażuje się wiele wolontariuszek; organizowane są nawet specjalne warsztaty, gdzie można nauczyć się jak je zrobić albo, przy braku zdolności, przekazać włóczkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH