W Polsce odnotowano osiem kolejnych przypadków zachorowań na grypę powodowaną przez wirusa A/H1N1 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. W niektórych miastach GIS przeprowadza wzmożone kontrole stanu sanitarnego w szkołach. Rzecznik Praw Dziecka apeluje do ministra edukacji o zapewnienie dzieciom w szkołach właściwych warunków sanitarnych.

Jak poinformował w czwartek (12 listopada) Tomasz Misztal z GIS, w Polsce potwierdzono w sumie 234 przypadki wirusa grypy A/H1N1. Trzy kolejne osoby zachorowały w Warszawie - dwoje dzieci w wieku 7 i 8 lat oraz osoba 40-letnia, pięć w Łodzi - dwoje dzieci w wieku 4 i 13 lat oraz troje dorosłych w wieku 24, 27 i 40 lat.

Jak wyjaśnił Misztal, podając liczbę chorych, GIS opiera się na danych z Krajowego Ośrodka ds. Grypy oraz wojewódzkich stacji sanitarnych. Dane GIS rozbieżne są z danymi Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ GIS nie liczy przypadków z warszawskiego Szpitala Wolskiego.

W niektórych miastach GIS będzie przeprowadzał wzmożone kontrole stanu sanitarnego w szkołach. Kontrole sprawdzające czy w szkołach istnieje możliwość mycia rąk przez uczniów przeprowadzano już m.in. w sierpniu i we wrześniu. Chodzi o to, żeby w każdej placówce były mydło, ciepła woda i ręczniki. Już wtedy GIS zapowiadał, że szkoły, które nie zapewnią uczniom właściwych warunków sanitarnych, będą karane. Szkoły mają też zgłaszać do GIS informacje o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc.

Łódzki sanepid w tym tygodniu rozpoczął monitorowanie frekwencji w przedszkolach i szkołach. Raporty od dyrektorów tych placówek będą zbierane do odwołania.

– Przedszkola i szkoły to duże skupiska osób, w których mogą się szybko rozprzestrzeniać różne wirusy. Dlatego w ramach profilaktyki zdrowotnej monitorujemy te placówki. Jeśli w szkole absencja przekroczy 20 proc., a w przedszkolu 40 proc., to dane z takiej placówki przekazujemy do epidemiologów – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy łódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz.

Jak poinformowała rzeczniczka szczecińskiego sanepidu Renata Opiela, tamtejsza stacja rozpoczyna kontrole w piątek (13 listopada). Jak dodała, ma na to tydzień. Według rzeczniczki wstępne wyniki mogą być znane najwcześniej za dwa - trzy dni.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował w czwartek (12 listopada) do ministra edukacji narodowej Katarzyny Hall o zapewnienie wszystkim dzieciom w szkołach i placówkach edukacyjnych dostępu do ciepłej wody. RPD prosi także o informacje na temat stanu prac nad rozporządzeniem MEN ws. bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, a także działań profilaktycznych podjętych w związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH