Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował, że od 11 listopada dyrektorzy szkół mają obowiązek informowania powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie uczniów chorych na grypę, jeśli absencja w szkole przekroczy 20 proc. W przypadku przedszkoli ten próg wynosi 40 proc.

Przypomnujmy, że informacje te mają ułatwić ustalenie, czy w danej szkole lub przedszkolu jest ognisko grypy, a inspektorzy sanitarni będą mieli podstawę do zlecenia badań potwierdzających ewentualne przypadki grypy wywołanej wirusem A/H1N1. 

O nowym obowiązku dyrektorzy szkół dowiedzieli się z mediów. Jak się okazało, dopiero w czwartek (5 listopada) wojewódzkie inspektoraty sanitarne rozpoczęły rozsyłanie pism z prośbą o informowanie powiatowych inspektorów o nieobecnościach uczniów spowodowanych chorobą. Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wyjaśnia, że raporty mają być wysyłane co czwartek.  

Są szkoły, w których frekwencja z powodu grypy wynosi mniej niż 50 proc. Dyrektorzy takich placówek, jak np. Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 w Gdańsku, zdecydowali o zawieszeniu lekcji.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, za zgodą organu prowadzącego, dyrektor placówki oświatowej może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeśli wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH