Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował, że od 11 listopada dyrektorzy szkół mają obowiązek informowania powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie uczniów chorych na grypę, jeśli absencja w szkole przekroczy 20 proc. W przypadku przedszkoli ten próg wynosi 40 proc.

Przypomnujmy, że informacje te mają ułatwić ustalenie, czy w danej szkole lub przedszkolu jest ognisko grypy, a inspektorzy sanitarni będą mieli podstawę do zlecenia badań potwierdzających ewentualne przypadki grypy wywołanej wirusem A/H1N1. 

O nowym obowiązku dyrektorzy szkół dowiedzieli się z mediów. Jak się okazało, dopiero w czwartek (5 listopada) wojewódzkie inspektoraty sanitarne rozpoczęły rozsyłanie pism z prośbą o informowanie powiatowych inspektorów o nieobecnościach uczniów spowodowanych chorobą. Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wyjaśnia, że raporty mają być wysyłane co czwartek.  

Są szkoły, w których frekwencja z powodu grypy wynosi mniej niż 50 proc. Dyrektorzy takich placówek, jak np. Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 w Gdańsku, zdecydowali o zawieszeniu lekcji.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, za zgodą organu prowadzącego, dyrektor placówki oświatowej może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeśli wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH