GIS o zdrowiu kobiet w ciąży: nie jest najgorzej...

Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził badanie ankietowe, dotyczące zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży i palenia przez nie papierosów, picia alkoholu oraz używania narkotyków.

GIS badania przeprowadził na próbie 3280 kobiet w 382 szpitalach – tuż po urodzeniu dziecka. Wstępnie wyniki badań zostały ocenione pozytywnie przez Radę Naukową przy Ministrze Zdrowia. Rada zajmie się nimi 23 marca i wyda rekomendacje.


Zawsze o jeden papieros za dużo...
– Z badań, przeprowadzonych w 2009 roku wynika, że większość ciąż w Polsce jest planowana, a ponad 90 proc. kobiet wie, że palenie szkodzi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

64 proc. badanych kobiet nie paliło przed ciążą i nie kontynuowało palenia także w okresie ciąży i po porodzie dziecka, natomiast 36 proc. kobiet paliło tytoń przed zajściem w ciążę, paliło przez jakiś czas w okresie ciąży lub kontynuowało palenie po porodzie. Z deklaracji badanych wynika, że zdecydowana większość spośród tych, które paliły przed lub w czasie ciąży rzuciła palenie.

Jednak ok. 20 proc. palących kobiet nie jest w stanie rzucić palenia w czasie ciąży. – Są to dane, które każą się zastanowić, jaki system przyjąć, by kobieta, która planuje ciążę, otrzymała pomoc – mówi rzecznik prasowy GIS.

Wyniki badania potwierdziły, że palenie tytoniu przez kobietę przed i w okresie ciąży może podwyższać ryzyko wystąpienia wcześniejszego porodu ciężarnej. Kobiety, które paliły przez cały okres ciąży, dwukrotnie częściej rodziły dzieci z niedowagą (12 proc.) niż kobiety, które zaprzestały palenia w czasie ciąży (6 proc.).

Co z tym alkoholem?
W opinii Jana Bondara wszyscy zgadzają się co do szkodliwości palenia w czasie ciąży. Gorzej z alkoholem, bo wśród części lekarzy panuje przekonanie, że alkohol pity w niewielkich ilościach, nie jest szkodliwy. Jednak spożywany w niewielkich ilościach, ale często, alkohol grozi wystąpieniem u dziecka płodowego zespołu alkoholowego FAS.

Z raportu GIS wynika, że do konsumpcji alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznało się 48 proc. badanych. W grupie tej większość kobiet spożywała napoje alkoholowe co prawda rzadko, ale ok. 3 proc. ankietowanych, robiło to bardzo często, tzn. kilka razy w tygodniu. Przy tym 2,3 proc. badanych kobiet deklarujących picie alkoholu wypijało ilość alkoholu przekraczającą poziom niskiego ryzyka szkód zdrowotnych (czyli 40g etanolu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH