GIS o przypadkach zakażeń koronawirusem MERS-CoV

Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej opublikowany został komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący przypadków zakażeń nowym koronawirusem MERS-CoV.

"W związku z wystąpieniem w okresie od kwietnia 2012 r. do września 2013 r. ponad 130 przypadków zakażeń nowym koronawirusem MERS-CoV wśród mieszkańców Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz u osób, które odbywały podróż w te rejony, WHO informuje, iż potencjał pandemicznego szerzenia się wirusa jest bardzo niski, jego zakaźność nie ulega zmianom, w związku z czym ryzyko związane z wtórnym szerzeniem się zakażeń nowym koronawirusem MERS-CoV na terenie Europy pozostaje niskie, a sytuacja epidemiologiczna jest stabilna i podlega stałemu monitorowaniu" - czytamy w komunikacie.

WHO nie zaleca wprowadzania żadnych ograniczeń w ruchu pasażerskim ani towarowym. W związku z przypadającymi na połowę października pielgrzymkami wyznawców islamu do Mekki w Arabii Saudyjskiej, państwo to wprowadziło specjalne zalecenia dla osób podróżujących. Krajom europejskim, które oszacowały planowaną liczbę pielgrzymów na znaczną, WHO zaleca wzmożenie nadzoru nad podróżnymi powracającymi z Arabii Saudyjskiej.

WHO zaleca personelowi medycznemu zachowanie czujności w stosunku do pacjentów, którzy odbywali podróż w ww. rejony i poddawani są hospitalizacji z powodów ciężkiej niewydolności oddechowej (jakkolwiek nie wykluczone jest wystąpienie początkowo innych objawów tego zakażenia).

MERS-CoV należy do grupy koronawirusów, które są czynnikami etiologicznymi różnych zakażeń układu oddechowego u ludzi, w tym głównie infekcji przeziębieniowych. Różni się od innych koronawirusów występujących u ludzi, w tym również od wirusa SARS.

Więcej: www.gis.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH