Fundacja lekarzy bada kobiety dzięki darowiznom z 1 proc. 50 kobiet skorzystało z bezpłatnych badań USG piersi. Fot. Fotolia

50 kobiet skorzystało z bezpłatnych badań USG piersi, zorganizowanych w NZOZ w Kazimierzu Biskupim przez konińską Fundację Przyjaciół Zdrowia.

Biała Niedziela (28 lutego) to kolejna akcja prozdrowotna realizowana przez onkologów, przy współpracy lekarzy rodzinnych. - Zainteresowanie było ogromne. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić panie do regularnych badań profilaktycznych - mówi Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, pracujący w Kazimierzu Biskupim.

W niedzielę, 28 lutego, już od rana NZOZ w Kazimierzu Biskupim ustawiła się długa kolejka pacjentek Panie mogły sprawdzić poziom glukozy oraz ciśnienie. Najważniejszym jednak było badanie USG pod kątem wykrywalności raka piersi.

- Akcja była okazją nie tylko do sprawdzenia stanu zdrowia naszych pacjentek, ale także sposobem wypracowania nawyku regularnego badania się. To taki sygnał dla kobiet: chcesz być piękna i zdrowa, nie unikaj profilaktyki. I to nie tylko w zakresie wykrywania raka piersi, ale także regularnego przeprowadzania cytologii. Bardzo niepokojąco przedstawiają się statystyki, jeśli chodzi o nowotwory jajnika, które dosłownie dziesiątkują kobiety. Dlatego badania kontrolne to podstawa - mówi Bożena Janicka.

Białe Niedziele od wielu już lat organizuje konińska Fundacja Przyjaciół Zdrowia. Onkolodzy, dzięki funduszom z „jednego procentu” i akcji charytatywnych, docierają do mniejszych miejscowości, gdzie dostępność do specjalistów jest ograniczona.

- Nierówność w dostępie do świadczeń zdrowotnych nadal jest widoczna. Szybciej i łatwiej dostać się do lekarza w dużych miastach. W mniejszych, gdzie niekoniecznie jest problem z brakiem świadomości, ale dojazdem, czy zorganizowaniem czasu (w związku z pracą), panie "odkładają lekarza na później". A to, niestety, może skończyć się źle. Tym bardziej takie akcje profilaktyczne są potrzebne - podkreśla Bożena Janicka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH