Fundacja Synapsis: osoby autystyczne mogą być cennymi pracownikami

Osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mają specyficzne umiejętności i mogą być cennymi pracownikami - przekonywali w poniedziałek (26 września) przedstawiciele Fundacji Synapsis. Fundacja realizuje program aktywizacji zawodowej tej grupy osób - szkolenia ruszą w październiku.

Na poniedziałkowej (26 września) konferencji prasowej psycholog i terapeutka Fundacji Synapsis Karolina Dyrda wyjaśniła, że osoby z zaburzeniami ze spectrum autyzmu mają trudności m.in. z wyobrażeniem sobie tego, co myślą inne osoby, są niechętne nowościom i używają bardzo precyzyjnego języka. Często też od dziecka mają wąskie zainteresowania i pasje, dzięki czemu w późniejszym wieku stają się specjalistami w danej dziedzinie. Wyróżniają się też zwykle wyższym od przeciętnego poziomem inteligencji i umiejętnościami technicznymi.

Jak podkreśliła Dyrda, to predysponuje je do pracy wymagającej dużej precyzji i rutyny. Dodała, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera zostają np. specjalistami w dziedzinie technologii informacyjnych.

W ramach projektu "Zatrudnij Asa", realizowanego przez Fundację Synapsis, 15 osób zostanie objętych indywidualnym programem rozwoju zawodowego. Zostaną przeszkolone pod kątem wykonywania prac informatycznych i biurowych oraz uzyskają dostęp do odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Dzięki współpracy z instytucjami pozarządowymi i środowiskiem biznesowym, po zakończeniu rozpoczynającego się w październiku szkolenia, uzyskają możliwość podjęcia pracy na otwartym rynku pracy.

Działająca przy fundacji Rzeczniczka Praw Osób z Autyzmem Maria Jankowska podkreśliła, że zatrudnienie osoby z zaburzeniami ze spectrum autyzmu może przynieść pracodawcom także korzyści finansowe - w postaci dopłaty do wynagrodzenia i zwolnienia z wpłat na PFRON. Istnieje też możliwość zwrotu kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy. Konieczne jest jednak orzeczenie o niepełnosprawności.

Fundacja zwraca uwagę, że w Polsce nie funkcjonuje system wsparcia osób z autyzmem i zespołem Aspergera przygotowujący ich do podjęcia pracy zawodowej, a pracodawcy niewiele wiedzą o samym autyzmie i syndromie Aspergera, ani o korzyściach, które mogą osiągnąć, zatrudniając takich pracowników.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergeraz, czego około 20 tys. to dzieci. Z badań fundacji Synapsis wynika, że wskaźnik zatrudnienia wśród tej grupy jest bardzo niski i wynosi niespełna 2 proc.

Ich sytuację na rynku pracy ma zmienić właśnie projekt "Zatrudnij Asa", którego celem jest opracowanie modelu innowacyjnych rozwiązań wspierania ich zatrudnienia. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH