Fundacja Synapsis ma program diagnostyki dla dzieci z autyzmem

Ok. 1,5 tys. urodzonych w tym roku w Polsce dzieci uzyska diagnozę autyzmu. Od jak najwcześniejszego wykrycia zaburzenia i podjęcia terapii zależy, jak będą się później rozwijały - twierdzi Fundacja Synapsis. W 2015 r. Fundacja zbiera pieniądze na "Badabada" - Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu.

Pomysł wdrożenia Programu jest odpowiedzią na wciąż rosnący problem braku odpowiedniej diagnostyki małych dzieci w kierunku całościowych zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. Ma pomóc w ocenie prawidłowości rozwoju maluchów i zakwalifikować część z nich do grupy ryzyka zaburzeń autystycznych.

Do tej pory dzieci były zazwyczaj diagnozowane w wieku 6-7 lat, gdy zaczynały edukację szkolną. Synapsis uważa, że za pomocą odpowiednich narzędzi możliwe jest obniżenie tego wieku nawet do czasu, gdy dziecka ma kilkanaście miesięcy.

"Koszty opieki nad dorosłymi osobami z autyzmem są bardzo wysokie, stąd istnieje konieczność podejmowania działań ukierunkowanych na jak najwcześniejsze wykrywanie tych zaburzeń rozwojowych oraz ich profilaktykę, aby w jak największym stopniu ograniczyć ich skutki społeczne" - twierdzą koordynatorzy Programu. Synapsis zabiega, by "Badabada" stało się programem ogólnopolskim.

"Badabada" ma być realizowany do 2018 r. w całej Polsce. Głównym centrum działań jest ambulatoryjny Ośrodek Diagnostyczno-Terapeutyczny Fundacji Synapsis w Warszawie przy ul. Ondraszka, w którym Fundacja prowadzi porady i działalność o charakterze rzeczniczym.

Organizowane są kampanie społeczne przybliżające problem autyzmu i konieczności jego szybkiego diagnozowania oraz szkolenia dla rodziców i pracowników ochrony zdrowia z zakresu wyłaniania grup ryzyka, monitorowania rozwoju, diagnostyki i wczesnej interwencji w podejrzeniu wystąpienia całościowych zaburzeń rozwoju.

Model badań przesiewowych, które proponuje Fundacja, zaczyna się od wypełniania przez rodziców kwestionariusza (przeznaczony jest do badania dzieci w wieku od 16 do 30 miesiąca życia), który zawiera 20 pytań dotyczących różnych zachowań i umiejętności dziecka. Po jego wypełnieniu opiekun dostaje wynik z informacją, czy ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka jest niskie, średnie czy wysokie. W przypadku zagrożenia konieczna jest konsultacja specjalistyczna i dalsza diagnostyka.

Kolejnym etapem są - prowadzone przez przeszkolone osoby - badania przesiewowe polegające na obserwacji malucha (już od ukończenia 7 miesiąca życia). Pozwalają one wykryć nietypowy rozwój dziecka w zakresie społecznego komunikowania się oraz relacji społecznych. W przypadku stwierdzenia atypowych zachowań, osoba badająca przekazuje rodzicom pisemną informację o kolejnych krokach, jakie powinni podjąć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH