Fundacja Hospicyjna zachęca do wolontariatu osoby po 50. r. ż.

Osoby po pięćdziesiątce doskonale nadają się do pracy wolontariackiej - mają wypracowane strategie radzenia sobie z zadaniami, empatię, a przede wszystkim czas - podkreślali we wtorek (27 września) przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej.

Do osób 50+ skierowana jest zainaugurowana we wtorek akcja fundacji pod hasłem "Podaruj swój czas", organizowana w ramach VIII kampanii społecznej "Hospicjum to też życie". Fundacja chce zachęcić osoby dojrzałe do solidarności z ludźmi potrzebującymi wsparcia, zarówno w hospicjach, domach opieki długoterminowej, jak i w domach prywatnych. Akcja ma pokazać wagę tego typu działalności, różnorodność jej form i uzmysłowić satysfakcję, którą może przynosić pomoc drugiemu człowiekowi.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, na której zainaugurowano kampanię, Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji zaznaczyła, że ruch hospicyjno-paliatywny od początku swojego istnienia bazował na wolontariacie. Tymczasem - według przedstawionych danych - zaangażowanie Polaków w działalność społeczną jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. Ponadto w wolontariat angażują się głównie osoby w wieku poniżej 25. roku życia, najczęściej uczniowie i studenci.

Według danych fundacji, grupa osób w wieku 55+ jest najsłabiej angażującą się w wolontariat - spośród emerytów i rencistów społecznie działa zaledwie co dziesiąty. Jak podkreśliła Stolarczyk, fundacja chce wykorzystać potencjał tych osób, ich wiedzę oraz doświadczenie życiowe i zawodowe. Dodała, że w działalności hospicyjnej można zaangażować się nie tylko w wolontariat medyczny, ale też będąc kierowcą, czy tworząc amatorskie kółka teatralne.

Marzena Cypryańska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przekonywała z kolei, że dla osób po pięćdziesiątce niezwykle ważne jest poczucie bycia potrzebnym.

- W tym wieku następuje zmiana struktury potrzeb. Mamy do czynienia z pewnym wyciszeniem i zastanawianiem się nad sensem życia. Dominuje potrzeba bycia w grupie i bycia pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Osoby takie mogą znaleźć to wszystko w pracy dla innych - powiedziała.

Ambasadorkami kampanii są aktorki Maja Komorowska i Małgorzata Braunek. Maja Komorowska, która od wielu lat pracuje jako wolontariusz hospicyjny zaznaczyła, że to, co otrzymuje się w kontakcie z odchodzącymi osobami, zostaje na całe życie.

Honorowy patronat nad kampanią fundacji objął Parlament Europejski. Wspiera ją też ministerstwo pracy i polityki społecznej. Reprezentujący resort dyrektor departamentu pożytku publicznego Krzysztof Więckiewicz przypomniał, że w tym roku obchodzony jest Europejski Rok Wolontariatu. Kampania fundacji wpisuje się też w Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, który będzie obchodzony w Unii Europejskiej w roku 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH