Fundacja DKMS zachęca Kościół katolicki do promowania dawstwa szpiku Na apel fundacji jako pierwsza odpowiedziała diecezja warszawsko-praska umieszczając na swojej stronie internetowej apel Fundacji DKMS. Fot. Archiwum

Zachęcamy parafie do zorganizowania Dnia Dawcy Szpiku, podczas którego wierni mogliby zarejestrować się jako potencjalni dawcy - powiedział Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Dodał, że dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 roku życia.

Jak zaznaczył Niewinowski, misją Fundacji DKMS jest ratowanie chorych, czekających na przeszczep szpiku, poprzez rejestrację jak największej liczby potencjalnych dawców.

- Wiele osób chce dołączyć do grona dawców szpiku, ale nie wiedzą gdzie i jak to zrobić. Dlatego postanowiliśmy zachęcić parafie do zorganizowania na swoim terenie Dnia Dawcy Szpiku - wyjaśnił.

Dodał, że zaproszenie zostało skierowane do wybranych diecezji, parafii oraz organizacji katolickich w Polsce.

Jak zaznaczył, zorganizowanie akcji promującej dawstwo jest bardzo proste. - Wystarczy 5-10 osób, dwa stoły i kilka krzeseł. Fundacja wysyła chętnym komplet materiałów informacyjnych o tym, jak zostać dawcą, organizuje szkolenie dla wolontariuszy. Naprawdę, może to zrobić każdy - zachęca Niewinowski.

Wyjaśnił, że istotą Dnia Dawcy Szpiku jest m.in. obalanie mitów na temat przeszczepiania szpiku, które wciąż pokutują w Polsce.

- Wiele osób sądzi, że robi się to za pomocą olbrzymiej igły wbijanej w kręgosłup, że jest to niebezpieczne, bolesne. To kłamstwo. Szukamy dróg dotarcia do ludzi, żeby uświadomić im, że jest to procedura bezpieczna dla dawcy, która może uratować komuś życie- powiedział.

Jak podkreślił, dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18., a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg. Dodał, że proces rejestracji nie jest skomplikowany i składa się z trzech etapów. Na pierwszym przeprowadzany jest wywiad medyczny, następnie ochotnik wypełnia formularz rejestracyjny z danymi kontaktowymi.

Ostatni etap to pobranie materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnego patyczka, co trwa ok. 60 sekund. Zebrane w ten sposób dane przekazywane są do Poltransplantu, czyli polskiego rejestru potencjalnych dawców, a później trafiają do rejestru światowego.

Pomysł, by do promowania dobrowolnego dawstwa szpiku zaprosić Kościół katolicki, narodził się po sukcesie akcji, którą Fundacja DKMS przeprowadziła w szkołach ponadgimnazjalnych w 2016 r.

- W wielu placówkach nauczyciele przeprowadzili lekcje według przygotowanego przez nas scenariusza, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jak można zostać dawcą. Lekcje zakończyły się rejestracją potencjalnych dawców. Do projektu dołączyło też 8 kuratoriów - zaznaczył Niewinowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH