Forum Przeciw Depresji: przepracowanie sprzyja chorobie

Coraz więcej Polaków chorych na depresję za wszelką cenę dąży do zachowania aktywności zawodowej. Nie korzystają ze zwolnień lekarskich, nie zawsze się leczą, samotnie zmagają się z trudami pracy i życia codziennego - alarmowali specjaliści podczas Forum Przeciw Depresji w Warszawie.

Przed 20 laty osoby z ciężką depresją trafiały do szpitala, gdzie były leczone przez wiele tygodni. Następnie coraz więcej chorych w okresie terapii korzystało ze zwolnień lekarskich. Obecnie mamy nową depresję - charakterystyczną dla ludzi aktywnych, związaną ze wzrostem tempa życia i przeciążeniem codziennymi obowiązkami, zarówno w pracy, jak i w domu.

Prof. Bartosz Łoza z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczył, że wiele z tych osób boi się utraty pracy, czemu w czasach kryzysu trudno się dziwić. Wiele nie podejmuje jednak żadnego leczenia, bo wydaje się im, że sobie poradzą lub nie chcą okazywać słabości. Do specjalisty większość chorych zgłasza się dopiero podczas drugiego epizodu depresji.

Najczęściej nie dają rady kobiety; na depresję chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni i szybciej niż oni tracą siły witalne i energię. Wiele z nich pierwszy kryzys przechodzi po 3-4 miesiącach od urodzenia dziecka, gdy są przeciążone obowiązkami domowymi. Inne kobiety nie wytrzymują obciążenia pracą zawodową - "wypalają się" zwykle szybciej niż ich koledzy.

Mężczyzna może pracować nawet 55 godzin w tygodniu nie wykazując żadnych objawów wskazujących na zagrożenie depresją. U kobiet ryzyko depresji rośnie już po przekroczeniu 40-godzinnego tygodnia pracy. Zaczynają być bardziej wtedy podatne na zaburzenia poznawcze. Gdy pracują 55 godzin w tygodniu są dwukrotnie bardziej narażone depresję.

- Niepokojące jest zatem, że według danych opublikowanych przez nasz rząd w 2012 r., Polacy pracują najwięcej ze wszystkich obywateli Europy - powiedział prof. Łoza. Dodał, że u polskiego pracownika można rozpoznać stan "przewlekłego zmęczenia", w wyniku którego wydajność "pracy z pracy" jest o 1/3 niższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH