Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje do minister zdrowia Ewy Kopacz o zobowiązanie NFZ do rozwiązania umów z poradniami mammograficznymi, które nie zaliczyły audytu.

Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przedstawił w ubiegłym tygodniu wyniki dwóch audytów poradni mammograficznych. W pierwszym (klinicznym) sprawdzono jakość zdjęć, zaś w drugim oceniono m.in. warunki i organizację przeprowadzania badań.

Okazało się, że niektóre uznane lecznice, mimo zaliczenia kontroli jakości zdjęć na najwyższym poziomie, nie przeszły drugiego z audytów. Stało się tak m.in. w przypadku warszawskiego Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii, Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz niepublicznego Centrum Medycznego Damiana.

„Postulujemy o jak najpilniejsze podjęcie kontroli przeprowadzanych badań pod kątem jakości sprzętu, kwalifikacji lekarzy przeprowadzających badania oraz poradnictwa dotyczącego zaleceń dla kobiet odnośnie przygotowania do badania mammograficznego. Wszystkie te kwestie gwarantują jak najwyższą jakość badania. Zwracamy się również z prośbą o przedstawienie wyników kontroli do publicznej wiadomości“ - pisze Federacja na rzecz Kobiet w liście do minister Kopacz.

Podkreśla także, iż wiele kobiet, dzwoniących na telefon zaufania federacji, prosi o podanie oceny, jaką uzyskał ośrodek, w którym miały robione badania mammograficzne. „Kobiety proszą o podanie ośrodka w ich mieście, który uzyskał najlepszą notę. Pytają też o kwestie prawne, czy mogą dochodzić przez sądem odszkodowania za nieprawidłowo wykonane badanie i jak to zrobić“ - czytamy w piśmie.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski powiedział w czwartek (22 stycznia) podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zobowiązał dyrektorów oddziałów regionalnych Funduszu do podpisywania kontraktów na rok 2009 wyłącznie z tymi poradniami, których audyt wypadł pozytywnie.

Z danych opublikowanych przez COK dotyczących audytu klinicznego (kontrola jakości zdjęć) wynika, że aż 71 poradni mammograficznych (67 - metoda analogowa i 4 - metoda cyfrowa) wykonujących badania profilaktyczne nie uzyskało pozytywnego wyniku kontroli. W przypadku 105 skontrolowanych lecznic (100 - metoda analogowa i pięć - metoda cyfrowa) badania wykonywane są na pożądanym poziomie, a w 123 placówkach medycznych (117 - metoda analogowa i 6 - metoda cyfrowa) - na akceptowanym.

Szczegółowe wyniki audytów są dostępne na stronie internetowej www.profilaktykaraka.coi.waw.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH