Federacja Porozumienie Zielonogórskie nie reprezentuje oportunistów

Nie mogę zgodzić się z tezą, że Porozumienie Zielonogórskie jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialne za pomniejszenie roli lekarza rodzinnego, choć w większości zgadzam się z treścią artykułu zamieszczonego w portalu rynekzdrowia.pl Rola lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia w Polsce jest niedoceniana i zatrzymanie rozwoju tej specjalizacji w naszym kraju, to strata dla nas wszystkich - pisze Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie odpowiadając prof. Rafałowi Niżankowskiemu*.

Panie Profesorze,

W nawiązaniu do Pańskiej publikacji na portalu „Rynek Zdrowia” z dnia 20 stycznia 2014 roku, skreślam kilka słów komentarza dla przedstawionych tam stwierdzeń.

Czytaj: System zagubił rolę lekarza rodzinnego

W większości zgadzam się z treścią artykułu. Rola lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia w Polsce jest niedoceniana i zatrzymanie rozwoju tej specjalizacji w naszym kraju, to strata dla nas wszystkich. Nowe pomysły władzy na wprowadzenie do systemu podstawowej opieki zdrowotnej internistów i pediatrów, to nieporozumienie i  krok w złym kierunku.

Kompetencje zaczęło ograniczać już w 1999 roku
Nie mogę jednak zgodzić się z tezą, że Porozumienie Zielonogórskie jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialne za pomniejszenie roli lekarza rodzinnego. Trochę historii:
 
Pragnę przypomnieć, że działania ograniczające rzeczywiste realizowanie kompetencji lekarzy rodzinnych datują się dużo wcześniej od powstania i dalszej aktywności Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Przecież kompetencje w zakresie położnictwa i ginekologii przestały być wykorzystywane już od roku 1999, w czasie gdy funkcjonował system Kas Chorych. Nawet tam gdzie wprowadzono fundusz powierzony (foundholding), wyjęto spod niego opiekę nad kobietami w ciąży i ginekologię. Pozostał jedynie wcześniej zakupiony w tym celu  sprzęt, który dziś do niczego się nie przydaje. Wkrótce do tego segmentu dołączyły dalsze… Podkreślam, że Porozumienie Zielonogórskie w tych decyzjach nie uczestniczyło, ani nie przyczyniło się do nich, ponieważ w tym czasie jeszcze nie istniało.

Kogo reprezentuje PZ
Federacja PZ została zarejestrowana dopiero w kwietniu 2004 roku, a powodem jej powstania było odejście decydentów od pierwotnie zakładanych kierunków rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Przede wszystkim nowopowstały Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia w sprawie warunków realizacji umów w zakresie poz, który zobowiązywał podpisujących kontrakt do pełnienia opieki całodobowej nad ich pacjentami.  Jednocześnie nie przewidziano środków finansowych na wynagrodzenia za te dodatkowe obowiązki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH